لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۲۸

هم‌زمانی استعفای برادر علی لاریجانی با برکناری وزیر حامی او


از راست به چپ: باقر لاریجانی، مرضیه وحید دستجردی، محمود احمدی‌نژاد.
محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران، روز پنج‌شنبه، مرضیه وحید دستجردی، نخستین زن وزیر در جمهوری اسلامی ایران را از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برکنار و محمد حسن طریقت منفرد را به سمت سرپرست این وزارتخانه منصوب کرد.

برکناری مرضیه وحید دستجردی پس از آن صورت گرفت که وی در ماه‌های اخیر از نحوه تخصیص ارز به بخش دارو به شدت انتقاد کرد و گفت که ارز این بخش صرف واردات لوازم آرایشی و سایر موارد شده است.
در این باره دیدگاه احسان مهرابی، خبرنگار پارلمانی پیشین را جویا شده‌ایم:

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:23 0:00
لینک مستقیم

احسان مهرابی: خانم وحید دستجردی از جمله نمایندگان دوره پنجم مجلس شورای اسلامی بودند که به لحاظ پایگاه سیاسی، وابسته به جریان راست سنتی تلقی می‌شدند و در زمان رای آوردنشان هم نمایندگان سنتی اصولگرا و چهره‌هایی مانند احمد ناطق نوری- برادر آقای ناطق نوری- از جمله حامیان اصلی‌شان در مجلس بودند.

در ماه‌های گذشته یک رشته اختلافات بین ایشان و آقای احمدی‌نژاد رخ داده بود، از جمله انتصاب آقای باقر لاریجانی، برادر آقای علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی که اعلام شد آقای احمدی‌نژاد با این انتصاب مخالف است.

امروز هم نامه خداحافظی آقای لاریجانی از دانشگاه علوم پزشکی منتشر شد که خانم دستجردی با این استعفا مخالفت کرده بودند و این می‌تواند یکی از دلایل اصلی برکناری خانم دستجردی باشد. یعنی اصرارشان بر ادامه فعالیت آقای لاریجانی.

از سوی دیگر آقای احمدی‌نژاد بر اساس رویه‌شان، انتقاد دستگاه‌های اجرایی از یکدیگر و از دولت را برنمی‌تابند. در ماه‌های گذشته هم مطالبی از سوی خانم دستجردی و معاونانشان در وزارت بهداشت منتشر شده بود مبنی بر اینکه دولت ارز مورد نیاز را برای واردات دارو را اختصاص نمی‌دهد.

این اطلاعی بود که رایج شده بود و باعث تمسخر دولت شده بود و اعلام می‌کردند که دولت برای ورود زین اسب ارز اختصاص داده است ولی برای واردات دارو ارز لازم را اختصاص نداده است.

این صحبت‌هایی که از قول خانم دستجردی و معاونانشان در وزارت بهداشت منتشر شده بود، در فضای عمومی بازتاب زیادی داشت و این امر می‌تواند یکی از دلایل برکناری خانم دستجردی هم باشد.

روز بیست و ششم آذرماه محمدرضا رحیمی اخبار مربوط به تغییر وزیر بهداشت را شایعه خوانده بود و گفته بود که دولت و شخص رئیس جمهوری از وزیر فعلی بهداشت رضایت کامل دارند و این شایعات درباره ایشان صحت ندارد. چگونه است که ظرف مدت کوتاهی، شایعات تبدیل به حقیقت می‌شود؟

این رفتار پیش از این هم در دولت سابقه داشته است. زمانی که آقای احمدی‌نژاد مطرح کردند که دو تا از وزرایشان یعنی وزیر اقتصاد و یکی دیگر از وزرا را از کار برکنار خواهند کرد، آقای الهام، سخنگوی آن زمان دولت این حرف را دروغ سیزده خواندند در حالی که دو روز بعد آقای ثمره هاشمی، مشاور آقای احمدی‌نژاد از این برکناری خبر دادند و بعد هم آقای احمدی‌نژاد این حرف را تأیید کردند.

به هر حال بعضی اتفاقات که درباره برکناری وزرا رخ می‌دهد ممکن است آنی باشد. یعنی آقای احمدی‌نژاد بر اساس یک رفتار از سوی یک وزیر، در لحظه تصمیم می‌گیرند که او را برکنار کنند و ممکن است حتی معاون اول ایشان هم اطلاع نداشته باشند. ولی به هر حال ممکن است قبل از آن این خبر را تکذیب کنند تا فضا مقداری آرام بشود.

در مورد خانم دستجردی هم مجلس اعلام مخالفت کرده بود ممکن است این تصمیم بابت این بوده است که مخالفت‌ها فروکش کند و در زمان مناسب اقدام مورد نظر خودشان را انجام بدهند.

محمود احمدی‌نژاد بر خلاف حکم‌های پیشین خودش در نامه روز پنج‌شنبه‌اش هیچ اشاره‌ای نه به نام وزیر بهداشت- مرضیه وحید دستجردی- کرده است و نه حتی به فعالیت‌های او در دوران وزارتش. اما سرپرستی را که برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انتخاب کرده، دارای تعهد و تجارب ارزشمند خوانده است.

طبیعتا برکناری وزیر بهداشت در یک شرایط ناگهانی و به سرعت انجام شده و آقای احمدی‌نژاد در حکمی که برای سرپرست وزارت بهداشت صادر کرده است هم گویا نتوانسته‌اند دلخوری‌شان را از وزیر بهداشت پنهان کنند و ترجیح داده‌اند که اشاره‌ای به فعالیت‌های ایشان هم نداشته باشند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG