لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۲۲

پورمحمدی: پرونده موسوی و کروبی در دست بررسی است


مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران.
مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران، خبر داد که پرونده میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو کاندیدای معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، در شورای عالی امنیت ملی در دست بررسی است.

آقای پورمحمدی در گفت‌وگو با شماره روز دوشنبه ۱۵ مهر روزنامه «ایران» گفت: «داستان عفو در کشورمان یک موضوع جدی و نهادینه شده است. ما قرار نیست انسان‌ها را در زندان‌ها بپوسانیم.»

وی افزود: «ما معتقد هستیم که زندانی نباید زیاد در زندان بماند. زندان برای تادیب، مجازات و اصلاح افراد است و پس از آن بازگشت به جامعه است. این سیاست ادامه دارد و نسبت به زندانیان امنیتی نیز این روند ادامه خواهد داشت.»

آقای پورمحمدی با ذکر این‌که «تلقی ما این است که حتی حقوق مجرمین و متخلفین باید حفظ شود» افزود: «بنده به عنوان وزیر دادگستری جزو اصلی‌ترین رسالت‌هایم تعقیب این‌گونه مسائل است و به طور جدی هم در دولت و هم در قوه قضاییه این مسائل را پیگیری می‌کنم. همچنین پرونده آقایان موسوی و کروبی در شورای (عالی) امنیت ملی از سوی دوستان بزرگوارمان تحت بررسی است.»

وزیر دادگستری ایران توضیح بیشتری در مورد چگونگی بررسی پرونده میرحسین موسوی و مهدی کروبی، مسئولان بررسی این پرونده‌ها و زمان اعلام نتیجه بررسی‌ها نداد.

مهدی کروبی همراه با میرحسین موسوی و زهرا رهنورد معتقد به وجود «تقلب گسترده» در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ هستند و از بهمن ۱۳۸۹ به دنبال فراخوان آنها برای برگزاری راهپیمایی در حمایت از جنبش‌های موسوم به «بهار عربی»، در خانه‌های خود حبس شده‌اند.

با روی کار آمدن حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری جدید ایران و همچنین انتصاب علی شمخانی به دبیری شورای عالی امنیت ملی، امیدهایی در زمینه تغییر وضعیت این افراد و دیگر زندانیان سیاسی به وجود آمده است.

غلامحسین اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاييه ايران، اوایل ماه جاری خبر داد که رهبر جمهوری اسلامی ۸۰ نفر از محکومان جرايم امنيتی را عفو کرده است که برخی از آنها از متهمان حوادث انتخابات رياست جمهوری سال ۱۳۸۸ هستند.

در آخرین تحولات، کریستین امانپور، مصاحبه‌گر شبکه سی‌ان‌ان، روز سوم مهرماه در مصاحبه‌ای با حسن روحانی از او درباره برنامه دولتش برای آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی و دیگر زندانیان عقیدتی-سیاسی پرسید.

حسن روحانی در پاسخ گفت: «امیدوارم روزی بیاید که زندان‌های ما خالی شود، من همه تلاشم را در این زمینه انجام می‌دهم که افرادی را که در زندان هستند راه گشایشی برای آنها فراهم شود.»

پیش از آن محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی، روز نوزدهم شهریور خبر داد که آیت‌الله علی خامنه‌ای با ارجاع موضوع آزادی پدرش به همراه میرحسین موسوی و زهرا رهنورد به شورای عالی امنیت ملی موافقت کرده است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، روز ششم مرداد امسال مدعی شد که رهبران معترضان ۸۸ در جلسات خصوصی خود اذعان می‌کنند که در انتخابات چهار سال قبل «تقلبی» رخ نداده است و بعد این پرسش را مطرح کرد که «چرا و به چه دلیل مدعیان تقلب در انتخابات ۸۸ برای مواجهه با مسئله، به خیابان‌ها اردوکشی کردند!؟»

وی گفته بود: «بارها و بارها این سوال را نه در مجامع عمومی بلکه به شکلی که قابل پاسخ دادن باشد مطرح کرده‌ایم، پس چرا جواب نمی‌دهند، چرا عذرخواهی نمی‌کنند؟»

پیش از این بیش از ۲۰۰ نماینده مجلس با سر دادن شعار «مرگ بر موسوی و کروبی»، در بیانیه‌ای خواستار «اشد مجازات» برای «سران فتنه» شده‌اند اما برخی افراد وابسته به جریان اصولگرا از جمله حبیب‌الله عسگراولادی، از این آقایان موسوی و کروبی خواسته بودند تا با «توبه» شرایط آزادی خود را فراهم کنند.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG