لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۰۴

لغو سفر تیراندازها به آمریکا، آغاز یک جنجال تازه


آیت‌الله حائری شیرازی از مشاوران آیت‌الله خامنه‌ای، و از اعضای هیئت رئیسه فدراسیون تیراندازی.
با افزایش احتمال معرفی نشدن علی سعیدلو از سوی محمود احمدی‌نژاد به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش به مجلس شورای اسلامی، انتقادات رؤسای فدراسیون‌های ورزشی نیز از آقای سعیدلو قوت گرفته‌است.

مهدی هاشمی، رئیس فدراسیون تیراندازی جمهوری اسلامی ایران، به خبرگزاری فارس گفته‌است، مطلب شدیداللحنی که در سایت این فدراسیون علیه سازمان تربیت بدنی منتشر شده با هماهنگی او بوده‌است و ابهامی در این زمینه وجود ندارد.

در این میان، با عضویت افرادی همچون آیت‌الله حائری شیرازی از مشاوران آیت‌الله خامنه‌ای، و هم‌چنین فقهای شورای نگهبان، در هیئت رئیسه فدراسیون تیراندازی، به نظر می‌رسد اختلافات اخیر رهبر و رئیس جمهور ایران، در نحوه موضع‌گیری این فدراسیون بی‌تأثیر نباشد.

پیش از این نیز دکتر حمید قاسمی، مدیر روابط عمومی و بین‌الملل سازمان تربیت بدنی، از سمت خود کناره‌گیری کرد. برخی کارشناسان ورزش، قاسمی و تئوری‌های پیشنهادی‌اش را صاحب بیشترین نقش در این سازمان برای کسب ۲۰ مدال طلا در بازی‌های آسیایی دانسته بودند.

حمید قاسمی که دکترای مدیریت ورزش با گرایش ارتباطات ورزشی دارد، در بی سر و صداترین جابه‌جایی سازمان ورزش، راهی دانشگاه پیام نور شد تا مدیریت تربیت بدنی آنجا را عهده‌دار شود.

تشکیل وزارت ورزش از حوزه‌های کشمکش طولانی میان جناح‌های داخل حکومت ایران بوده‌است و محمود احمدی‌نژاد تا این لحظه از اجرای مصوبه مجلس برای ادغام سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان، در وزارتخانه جدیدی به نام «وزارت ورزش و جوانان» خودداری کرده‌است.

سازمان تربیت‌بدنی موفقیت تیراندازها را برنمی‌تابد!

اعزام تیم ملی تیراندازی به جام جهانی آمریکا در ایالت جورجیا که مسابقات گزینشی برای المپیک لندن هم بود، ۲۴ ساعت پیش از اعزام و با دستور صریح سازمان تربیت بدنی لغو شد.

لغو ناگهانی سفرهای ورزشی در ایران، نه فقط یک روز قبل از اعزام بلکه حتی پای پله‌های هواپیما نیز اتفاق تازه‌ای نیست. اما آن چه این سفر را با ده‌ها نمونه پیشین متمایز می‌کند، واکنش شدیداللحن فدراسیون تیراندازی است.

این بار خبری از تمکین محض و جلوگیری از رسانه‌ای شدن قضیه در کار نبود. سایت فدراسیون تیراندازی در گزارشی نوشت: «مسئولان سازمان در جلسه شورای برون‌مرزی که بهمن‌ ۸۹ برگزار شد مخالفتی با این اعزام نداشتند. تصمیم سازمان پس از گذشت ۳ ماه، و تنها ۲۴ ساعت مانده به اعزام تیم ملی به مسابقات آمریکا تعجب‌برانگیز و مبهم است.»

تیم ملی تیراندازی ایران تاکنون در سه مسابقه کسب سهمیه المپیک شرکت کرده و موفق به کسب ۲ سهمیه شده‌است. مسئولان و مربیان این فدراسیون معتقدند رقابت‌های جورجیا فرصت مناسبی برای کسب سهمیه‌های بیشتر بود.

سایت فدراسیون تیراندازی در جنجالی‌ترین بخش گزارش خود نوشته‌است: «ورزش تیراندازی روزبه‌روز با ایجاد محدودیت‌های بیشتر از سوی سازمان تربیت بدنی مواجه است و این سوال را به ذهن متبادر می‌کند که آیا سازمان تربیت بدنی، موفقیت‌های تیراندازی را برنمی‌تابد؟!»

هاشمی، رئیس این فدراسیون در گفت‌وگو با «فارس نیوز» تأکید کرده‌است که سازمان ورزش علاوه بر حل نکردن مشکلات مالی، مشکلات جدید دیگری را نیز به وجود آورده‌است.

ریشه تغییر موضع فدراسیون‌ها کجاست؟

با گذشت بیش از ۴۰ روز از پایان مهلت قانونی دولت دهم برای معرفی اولین وزیر ورزش، در گمانه‌زنی‌های سایت‌های نزدیک به دولت برای تصدی‌گری وزارت ورزش و جوانان، کمتر از علی سعیدلو نام برده می‌شود.
علی سعیدلو، رئیس سازمان تربیت بدنی

او که پیش از این وعده داده بود ورزش ایران در دوران مدیریتش مشکلی به نام «مشکل مالی» را پیش رو نخواهد داشت، بر سر پرداخت قسط اول مبلغ قرارداد کارلوس کی‌روش، سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران، که به خواست خود علی سعیدلو به ایران آمده‌است، با مشکلات عدیده‌ای مواجه شد.

این امر باعث شده تا منتقدان علی سعیدلو در رسانه‌های دولتی، با استناد به جدی نگرفتن او و مطالبات مالی‌اش، بر این شایعه که وی به روزهای پایانی‌اش در سازمان تربیت بدنی نردیک می‌شود دامن بزنند.

رؤسای فدراسیون‌های تکواندو، والیبال و کشتی نیز در هفته‌ای که گذشت، انتقاداتی را، اگر نه به شکل مستقیم، اما با بیانی متفاوت نسبت به یک سال و نیم اخیر طرح کرده‌اند.

علی سعیدلو پس از نشستن بر روی صندلی ریاست سازمان تربیت بدنی، در نخستین نشست رسانه‌ای‌اش گفته بود «رؤسای فدراسیون‌ها سالی یک بار حق دارند حرف بزنند و بقیه روزها را باید کار کنند.»

حال باید دید واکنش او به حرف زدن مکرر رؤسای فدراسیون‌ها و انتقادات آن‌ها از سازمان تحت امر او چه خواهد بود.
XS
SM
MD
LG