لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۹:۱۶

نشت گسترده نفت در پی ترکیدگی خط لوله گچساران


گزارش‌ها از ایران حاکی است که یکی از خطوط اصلی انتقال نفت خام ایران با ظرفیت انتقال بیش از نیم میلیون بشکه در روز دچار ترکیدگی شده و منجر به نشت گسترده نفت خام به طبیعت در منطقه دژسلیمان گچساران شده‌است.

خبرگزاری مهر یک‌شنبه ۲۴ فروردین در این زمینه گزارش داده‌است که در حال حاضر بیش از ۵۵۰۰ کیلومتر خط لوله نفت در منطقه گچساران وجود دارد که بخش عمده‌ای از این خطوط دچار فرسودگی شدید شده‌اند.

این گزارش می‌افزاید که «هر ساله شاهد بروز یک حادثه شکستگی و ترکیدگی خطوط لوله انتقال نفت فرسوده کشور در منطقه گچساران بوده‌ایم که علاوه بر مشکلات و نداشتن سود اقتصادی، آسیب‌هایی هم به محیط زیست منطقه خوزستان وارد می‌کند».

البته خط لوله یاد شده از خوزستان تا خارک ادامه دارد و حادثه یادشده در دژسلیمان استان کهگیلویه و بویراحمد اتفاق افتاده‌است.

خبرگزاری مهر می‌گوید که ترکیدگی باعث نشت «هزاران بشکه نفت» در منطقه شده‌است.

این خط لوله ۲۶ اینچی یکی از خطوط لوله اصلی صادرات نفت خام ایران است که به طور متوسط روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه نفت را از مسیر خطوط لوله نفتی منطقه گچساران به پایانه‌های صادراتی ایران در خارک منتقل می‌کند.

گچساران یک چهارم کل تولید نفت ایران را دارد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در سایت رسمی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران، این شرکت روزانه از ۱۸ میدان نفتی به‌طور متوسط ۷۴۰ هزار بشکه تولید نفت دارد.

اولین تولید نفت از این منطقه در سال ۱۳۱۸ خورشیدی آغاز شده‌است. وب‌سایت رسمی این شرکت هیچ اطلاعاتی درباره حادثه منتشر نکرده‌است.

در همین زمینه خبرگزاری ایرنا گزارش داده‌است که ترکیدگی خط لوله گچساران ترمیم شده‌است؛ اما گزارشی درباره میزان نفتی که به طبیعت نشت کرده و آسیب‌های زیست‌محیطی آن نداده‌است.

خبرگزاری مهر نیز می‌نویسد که سازمان حفاظت محیط زیست استان خوزستان تاکنون گزارشی درباره جزئیات نشت نفت و یا آسیب‌های وارد شده به محیط زیست منتشر نکرده‌است.
XS
SM
MD
LG