لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۰۳
برپایه پژوهش‌های جدیدی که در مورد میزان کنترل مردم بر عادات و اعتیاد خود انجام شده‌است مقاومت در برابر وسوسه ارسال ای‌میل و یا نگاهی به صفحه توئیتر از مقاومت در برابر وسوسه سیگار و مشروبات الکلی سخت‌تر است.

مسئولان این تحقیقات می‌گویند حتی در مورد خواب و سکس که قاعدتا نیرومندترین کشش‌های طبیعی در میان انسان‌هاست، گاهی اوقات افراد حاضرند برای تماس طولانی‌تر روی شبکه‌های اجتماعی از این دو عامل نیز صرف‌نظر کنند.

به گزارش روزنامه «گاردین» یک گروه از دانشگاه شیکاگو در مورد حدود ۲۰۰ نفر از شهروندان یک شهر آلمان در سنین مختلف از هجده ساله تا هشتاد و پنج ساله، این تحقیقات را انجام داده‌است که این نخستین مورد از پژوهش میدانی و خارج از محیط‌های آزمایشگاهی در این زمینه است. نتایج این پژوهش قرار است به زودی در نشریه «علم روانشناسی» منتشر شود.

در این پژوهش در طول ۱۴ ساعت از روز هر نیم ساعت یک بار پیامکی برای همه افراد ارسال می‌شد و از آنها می‌پرسیدند که آیا در آن لحظه و یا در طول نیم ساعت گذشته وسوسه شده بودند یا نه. در دو سوم از موارد، این افراد گزارش داده‌اند که وسوسه بر آنها غالب شده‌است.

پژوهشگران متوجه شدند که با پایان روز عزم و اراده افراد برای مقاومت در برابر این وسوسه یا کشش‌ها کاهش می‌یابد در عین حال مشخص شد که ضعیف‌ترین توان کنترل یا اراده برای کنترل وسوسه در این افراد در حوزه برقراری تماس و استفاده از رسانه‌های اینترنتی بوده‌است.

برپایه شواهدی که در این پژوهش گردآوری شده کشش به سیگار و یا مشروب و قهوه کمتر از آن حدی بوده که معمولا به عنوان زمینه اعتیاد به این مواد تصور می‌شود. یکی دیگر از عرصه‌هایی که مقاومت در برابر آن دشوار بوده بیزاری از کارکردن در مواقعی است که با زمان بیرون رفتن و دیدار دوستان تلاقی پیدا می‌کند.

به گفته مسئولان این تحقیقات شاید یکی از دلایل ضعف بیشتر مردم در برابر وسوسه استفاده از اینترنت و سایر رسانه‌های اجتماعی در دسترس بودن آنهاست. از نگاه بسیاری از مردم اینطور تصور می‌شود که نگاهی به ای‌میل‌ها و یا رفتن روی شبکه‌های اجتماعی هزینه و وقت چندانی نخواهد گرفت و بنابراین خودبه‌خود مقاومت در برابر این کشش کاهش می‌یابد.
XS
SM
MD
LG