لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۴۹

دستگیری فرد مظنون به تیراندازی به سربازان آمریکایی در فرانکفورت


اتوبوسی که تیراندازی روز دوم مارس ۲۰۱۱ فرانکفورت در آن رخ داده‌است.
پلیس آلمان روز چهارشنبه از دستگیری یک مرد در ارتباط با تیراندازی در فرودگاه فرانکفورت که به کشته شدن دو نظامی آمریکایی انجامید خبر داد.

به گفته یک سخنگوی فرودگاه فرانکفورت، روز چهارشنبه در حالی که یک اتوبوس حامل نظامیان آمریکایی در مقابل ترمینال ۲ این فرودگاه توقف کرده‌بود فردی مسلح وارد این اتوبوس شده و با تیراندازی، دو نظامی نیروی هوایی آمریکا را کشته و دو تن دیگر را زخمی کرده‌است.

پلیس آلمان می‌گوید فردی که در این رابطه دستگیر شده یک مرد ۲۱ ساله اهل کوزوو است ولی اطلاعات دقیق‌تر از هویت فرد تیرانداز هنوز تأیید نشده‌است.

مقام‌های کوزوویی می‌گویند که فرد مظنون که از سوی پلیس آلمان دستگیر شده شهروند این کشور و از اهالی شهر میتروویتسا در شمال کوزوو است اما در مورد هویت او هنوز نظری قطعی ابراز نکرده‌اند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با شنیدن خبر این تیراندازی نسبت به این حادثه ابراز انزجار و تأسف شدید کرد و قول داد که در کشف جزئیات «این عمل وحشتناک» از هیچ کوششی فروگذار نکند.

بوریس راین، وزیر داخلی ایالت هسه آلمان گفت که در این مرحله در مورد ارتباط این رویداد با تروریسم اطلاعاتی در دست نیست و افزود که هم‌اینک تدابیر امنیتی در پیرامون فرودگاه فرانکفورت به شدت افزایش یافته و تحقیقات در پیوند با «این جنایت هولناک و بی‌معنی» در جریان است.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز در واکنش به خبر این واقعه گفت که «جزئیات آن را نمی‌دانیم اما می‌خواهم ناراحتی شدید خود را از این خبر اعلام کنم.» وی افزود: «ما برای روشن شدن زوایای این رویداد هر اقدامی لازم باشد انجام خواهیم داد.»

ایالات متحده شمار نیروهای نظامی خود در آلمان را طی دهه گذشته به شدت کاهش داده اما هنوز ۵۰ هزار نظامی این کشور در آلمان مستقر هستند. این نیروها در آلمان تأسیسات مختلفی دارند که چندین پایگاه آنها ازجمله پایگاه رامشتاین در منطقه فرانکفورت واقع شده‌است.

از پایگاه هوایی رامشتاین بیشتر برای ارسال تدارکات برای عملیات نظامی در افغانستان و عراق استفاده می‌شود. به گفته مأموران سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا، این پایگاه پیش از این هدف طرح‌های تروریستی مختلفی بوده‌است.
XS
SM
MD
LG