لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۵۹

وزیر دفاع آمریکا: حملات سایبری را تلافی می‌کنیم


لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا، هشدار داده‌است که کشورش توانایی مکان‌یابی هکرها را دارد.
وزیر دفاع آمریکا با اشاره به ویروس کامپیوتری «شامون» که گفته می شود ایران با استفاده از آن حملاتی کرده است، تاکید کرد که ارتش آمریکا آماده است تا هرگونه حمله سایبری به منافع ملی خود را تلافی کند.

لئون پانه‌تا که روز پنج‌شنبه، ۱۱ اکتبر، در جلسه مدیران تجاری امنیت ملی آمریکا در نیویورک سخن می‌گفت هم‌چنین افزود که ایالات متحده ممکن است در این خصوص حملات پیش‌دستانه را نیز مد نظر قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزیر دفاع آمریکا در مورد چگونگی این حملات احتمالی تلافی‌جویانه و پیش‌دستانه توضیحی نداد.

بنا بر این گزارش، آقای پانه‌تا در ادامه سخنانش گفت: «مهاجمان احتمالی باید آگاه باشند که ایالات متحده توانایی پیدا کردن مکان آنها و به محاکمه کشاندن کسانی که به منافع آمریکا ضربه بزنند را دارد.»

ویروس «شامون» که کشف آن روز ۱۶ اوت امسال اعلام شد رایانه‌های شرکت نفت دولتی عربستان سعودی، آرامکو، و شرکت تولیدکننده گاز قطر، «راس‌گاز» را هدف قرار داده‌است.

وزیر دفاع آمریکا در سخنان خود گفت که ویروس «شامون» فایل‌های مهم آرامکو را پاک کرده و به جای آنها تصویر پرچم به آتش کشیده شده آمریکا را قرار داده‌است.

وی افزود که این ویروس ۳۰ هزار دستگاه کامپیوتر را تخریب کرده و توضیح داد که حمله به شرکت قطری هم حمله‌ای مشابه با حمله سایبری به آرامکو بوده‌است.

به نوشته آسوشیتدپرس، کارشناسان امنیت سایبری و شماری از مقام‌های پیشین دولتی آمریکا می‌گویند که هکرهای مرتبط با دولت ایران مسئول حملات سایبری با «شامون» هستند.

در همین رابطه، استیوارت بیکر، معاون پیشین امنیتی وزارت امنیت داخلی ایالات متحده، به آسوشیتدپرس گفت که به باور او جمهوری اسلامی ایران با این ویروس‌ها مرتبط است.

وی گفت: «ایران کشوری است که در جعبه ابزار سیاست خارجی اش تروریسم را به عنوان یکی از ابزار قرار داده است.»

استیوارت بیکر افزود که «اگر کسی قرار باشد حملات بی‌پایان و غیرمسئولانه انجام دهد انتظار می‌رود که این کار، کار ایران باشد.»

رایانه‌های ایران به نوبه خود طی چند سال اخیر بارها هدف حملات سایبری با ویروس‌ها و بدافزارهای استاکس‌نت، دوکو، فلیم و گائوس قرار گرفته‌اند.

روزنامه آمریکایی «واشینگتن پست» خردادماه امسال از قول مقامات غربی نوشت که آمریکا و اسرائیل به طور مشترک جاسوس‌افزار «فلیم» را برای جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات حساس و تدارک یک حمله سایبری خرابکارانه با هدف به تاخیر انداختن برنامه‌های هسته‌ای ایران خلق کرده‌اند.

مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی این گزارش را تأیید نکرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG