لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۵۵

افزایش قیمت ۸۱ درصد از کالاهای مصرفی در ایران طی یک ماه


گزارش تازه بانک مرکزی ایران حاکی است که قیمت ۸۱ درصد از کالاهای مصرفی خانوارهای ایرانی در هفته‌ گذشته نسبت به هفته مشابه ماه قبل به شدت افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا و به نقل از آمارهای تازه بانک مرکزی، گوشت مرغ طی هفته منتهی به ۹ تیرماه با ۱۲٫۶ درصد افزایش در مقایسه با هفته مشابه ماه قبل، بیشترین افزایش قیمت را تجربه کرده‌است.

بهای تخم‌مرغ نیز طی ماه گذشته افزایش پیدا کرده و در هفته‌ای که گذشت شانه‌ای ۴۱۰۰ الی ۵۴۰۰ تومان فروش رفته‌است.

بنا بر این گزارش در یک ماه گذشته در کنار گوشت مرغ و تخم مرغ، قیمت‌های محصولات لبنی، برنج، حبوبات، میوه‌های تازه، سبزی‌های تازه، چای و روغن نباتی نیز افزایش نشان می‌دهد.

برپایه این آمار، در هفته منتهی به نهم تیرماه در مقایسه با هفته مشابه ماه قبل، تنها قیمت دو گروه گوشت قرمز و قندوشکر کاهش نشان می‌دهد.

ایسنا در گزارش دیگری خبر داده است که به‌رغم اعلام برخی شرکت‌های لبنی مبنی بر کاهش ۲۰ درصدی نرخ شیر و لبنیات، قیمت این محصولات نه‌تنها کاهش نداشته بلکه قیمت ماست، پنیر و شیر برخی کارخانه‌ها نیز افزایش یافته‌است.

به گزارش این خبرگزاری، دبیر انجمن صنفی فرآورده‌های لبنی در حالی از کاهش ۲۰ درصدی نرخ شیر نایلونی، ماست و پنیر خبر داده بود که بررسی قیمت خرده‌فروشی این محصولات در بازار بیانگر آن است که نه‌تنها قیمت این فراورده‌ها کاهش نیافته بلکه سیر صعودی قیمت‌ها نیز تشدید شده‌است.

مقایسه سالانه

به دنبال اعمال تحریم های بین المللی علیه ایران و اجرای طرح حذف یارانه ها از سوی دولت محمود احمدی نژاد، قیمت انواع مواد غذایی در ایران به شدت بالا رفته است. گرانی‌های پس از آغاز سال نو جاری به گونه‌ای بوده‌ است که روزنامه شرق اوایل ماه جاری از عنوان «پرواز» برای افزایش بیش از ۷۰ درصدی بهای گوشت مرغ استفاده کرد.

بنا به گزارش تازه بانک مرکزی که روز ۱۱ تیرماه از سوی خبرگزاری ایسنا منتشر شد، در صدر جدول افزایش سالانه قیمت‌ها، هلو با ۱۸۲٫۱ درصد، گوجه سبز با ۱۶۹٫۲ درصد رشد، سبزی‌های برگی با ۱۲۳٫۳ درصد، سیب زرد با ۱۱۲٫۹ درصد، طالبی با ۱۱۵٫۸ درصد، و خیار با ۱۰۸٫۰ درصد رشد در هفته یادشده نسبت به هفته مشابه سال قبل قرار دارند.

مسئولان جمهوری اسلامی، گرانی‌ها کالاها در ایران را یک «توطئه» می‌دانند و به گزارش خبرگزاری ایرنا، غلامعلی حدادعادل، نماینده تهران در مجلس، در حاشیه جلسه علنی روز یکشنبه ۱۱ تیر مجلس گفت که «این گرانی به مدیریت احتیاج دارد چراکه یکی از نقشه‌های دشمنان است.»

وی در ادامه تحریم‌ها را یکی از دلایل افزایش قیمت‌ها دانست و گفت: «رسانه‌های بیگانه نظیر بی‌بی‌سی با برگزاری میزگردهایی گرانی در ایران را خلاف واقع تحلیل می‌کنند در حالی که این گرانی نشأت گرفته از توطئه غربی‌ها است.»

محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر در ایران، نیز غرب و «صهیونیست‌ها» را متهم کرده‌است که به گفته او، «برای ازهم‌گسیختگی معیشتی مردم» تلاش می‌کند و داوود احمدی‌نژاد، برادر رییس جمهوری ایران، نیز روز ۲۹ خرداد به خبرگزاری فارس گفت: «گرانی‌های اخیر از اهداف جریان انحرافی برای بی‌اعتمادی مردم نسبت به نظام است.»

روند فزاینده گرانی‌ها هم‌اینک با انتقادهای گسترده‌ای از جمله توسط برخی از مراجع تقلید، مواجه شده‌است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG