لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۲۹

محمد قسیم فهیم، معاون اول رییس‌جمهوری افغانستان درگذشت


محمد قسیم فهیم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان که روز یک‌شنبه ۹ مارس ۲۰۱۴ درگذشت.
مقامات افغان روز یکشنبه ۱۸ اسفند اعلام کردند که محمد قسیم فهیم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان، بر اثر بیماری درگذشته است و به این خاطر در افغانستان سه روز عزای عمومی اعلام می‌شود.

یکی از منابع در دفتر ریاست جمهوری افغانستان در گفت‌وگو با بخش افغانستان رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، با تایید درگذشت مارشال محمد قسیم فهیم گفته‌است که حکومت افغانستان بر روی انتشار یک اعلامیه رسمی در این خصوص کار می‌کند.

علت مرگ محمد قسیم فهیم ۵۶ ساله هنوز مشخص نیست اما برخی منابع سکته مغزی و برخی منابع دیگر بیماری قند را عامل مرگ او می‌دانند.

درگذشت محمد قسیم فهیم در آستانه انتخابات ماه آینده و نزدیکی پایان دوره ریاست‌جمهوری حامد کرزی اتفاق می‌افتد.

طی ماه آینده هم‌چنین قرار است نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، پس از ۱۳ سال درگیری با نیروهای شبه‌نظامی طالبان از افغانستان خارج شوند.

محمد قسیم فهیم از سال ۲۰۰۹ معاون اولی حامد کرزی را برعهده داشت و پیش از آن در جریان جنگ داخلی افغانستان از رهبران نیروهای ائتلاف شمال بود که علیه طالبان می‌جنگیدند.

مارشال فهیم از تاجیکان اهل پنجشیر بود و پس از کشته شدن احمد شاه مسعود، از فرماندهان جبهه مخالفان طالبان، مسئولیت فرماندهی نیروهای وفادار به احمد شاه مسعود را در شمال شرق افغانستان به عهده گرفت.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، محمد قسیم فهیم متهم بود که به عنوان جنگ‌سالاری «بی‌رحم» گروه شبه‌نظامی خود را تشکیل داده‌بود اما وی پس از سرنگونی طالبان در سال ۲۰۰۱ با نیروهای آمریکایی در برقراری ثبات همکاری کرد.

آقای فهیم در سال ۲۰۰۱ درجه مارشالی گرفت و وزیر دفاع افغانستان شد.

حامد کرزی در سال ۲۰۰۹ میلادی در جریان انتخابات، محمد قسیم فهیم را به عنوان معاون اول خود معرفی کرد و وی از آن زمان به عنوان یکی از پرنفوذترین مقامات در دولت افغانستان به‌شمار می‌آمد.

انتخابات ریاست‌جمهوری در افغانستان قرار است روز شانزده فروردین سال آینده برگزار شود و حامد کرزی که دو دوره رییس‌جمهوری این کشور بوده بر طبق قانون اساسی اجازه شرکت در دور بعدی را ندارد.

در صورت برگزاری انتخابات پیش رو به صورت قانونمند، این برای نخستین بار در تاریخ افغانستان خواهد بود که یک دولت انتخاب‌شده به صورت دموکراتیک، قدرت را به دولت دموکراتیک بعدی تحویل می‌دهد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG