لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۱۴

هاشمی رفسنجانی برای ملاقات با فرزندانش به زندان اوین رفت


اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام.
اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه برای نخستین بار به زندان اوین رفت تا با دو فرزند خود، مهدی و فائزه، که از یک ماه پیش، به اتهام دست داشتن در ناآرامی‌ها علیه حکومت در زندان به سر می‌برند ملاقات کند.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل مدافع مهدی هاشمی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا از این ملاقات حضوری خبر داد و بدون اشاره به جزییات بیشتری از این ملاقات، تاکید کرد که این دیدار به درخواست قوه قضاییه صورت گرفته‌است.

دو فرزند رییس مجمع تشخیص مصلحت، فائزه و مهدی، به ترتیب در روزهای اول و سوم مهرماه سال جاری بازداشت شدند. فائزه هاشمی برای اجرای شش ماه حکم حبس خود توسط ماموران امنیتی بازداشت و روانه بند امنیتی زندان اوین شد.

او سال گذشته از سوی دادگاه انقلاب به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به شش ماه حبس و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های سیاسی، فرهنگی و مطبوعاتی محکوم شد.

فائزه هاشمی در حال حاضر نماینده و وکیل بند زندانیان زن در زندان اوین است و ۱۰ روز پیش از این به همراه دیگر زندانیان این بند به یورش نیروهای گارد حفاظت زندان به بند زنان و تفتیش بدنی آنها اعتراض کرده و رفتار زندانبانان را «توهین‌آمیز» توصیف کرد.

مهدی هاشمی که رییس پیشین سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت است نیز روز دوشنبه سوم مهرماه و ساعاتی پس از بازگشت به ایران، خود را به دادسرای زندان اوین معرفی کرد و همان جا بازداشت شد.

او پس از انتخابات جنجال‌برانگیز ریاست جمهوری سه سال پیش، به بریتانیا رفت. در آن زمان سفر او «ماموریت» و به منظور سرکشی به واحدهای دانشگاه آزاد در آکسفورد عنوان شد.

مدتی پس از آغاز ناآرامی‌های پس از انتخابات، مقام‌های قضایی از تشکیل پرونده‌ای قضایی برای مهدی هاشمی به اتهام دست داشتن در اعتراض ها به نتیجه انتخابات سخن گفتند.

اکبر هاشمی رفسنجانی پیش از این نیز در روز ۱۵ آبان در بیمارستان دی تهران با مهدی هاشمی ملاقات کرده بود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام روز ۱۶ مهر در مصاحبه‌ای درباره اتهاماتی که در سه سال گذشته برخی روزنامه‌ها و افراد به مهدی هاشمی وارد کرده‌اند گفت: «رهبری در نماز جمعه گفتند گناه کبیره است چیزی که در دادگاه ثابت نشده، به کسی اتهام بزنند ولی می‌بینید همان روزنامه‌هایی که خودشان را نظام می‌دانند، دارند تکرار می‌کنند. من نمی‌دانم اینها چطور می‌گویند که ما مقلّد هستیم. مهدی در اختیارشان است و من هم هیچ مسئله‌ای ندارم. جز اینکه قانون اجرا شود.»

هاشمی رفسنجانی در عین حال، تاکید کرده است درباره پسرش مهدی هر جایی که احساس کند، با «بی‌قانونی» رفتار می‌شود، اقدام می‌کند.

وی در همان مصاحبه گفت که «حکم شش ماه زندان دخترش فائزه را دارای اشکال می‌داند، اما چون سرانجام محکوم شده بود باید به زندان می‌رفت.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG