لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۳۹

روسیه: صحبتی در مورد ساخت فاز دوم نیروگاه بوشهر نداشته‌ایم


سرگئی کیرینکو، رئیس شرکت صنایع هسته‌ای روسیه.
رئیس شرکت صنایع هسته‌ای روسیه خبر داد که روسیه مذاکره‌ای درباره ساخت واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر با ایران انجام نداده‌ است.

سرگئی کیرینکو روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد به خبرگزاری روسی اینترفاکس گفت: «در مطبوعات خواندم که ایران برای احداث واحد دوم بوشهر برنامه دارد، ما در این مورد مذاکراتی نداشته‌ایم.»

وی افزود که «روس‌اتم همیشه و همه‌جا یک قانون را دنبال می‌کند و آن پیروی از قانون بین‌الملل، مقررات آژانس بین‌المللی اترژی اتمی، قوانین عدم گسترش سلاح هسته‌ای و غیره‌ است».

این اظهارات رئیس روس‌اتم در حالی بیان می‌شود که ۱۰ روز پیش از او، فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، گفت که «قصد داریم دو نیروگاه دیگر راه‌اندازی کنیم و در سال آینده در بوشهر از نوع هزار مگاواتی شروع خواهیم کرد» و تأکید کرده‌ بود که برای ساخت و طراحی این نیروگاه‌ها «نیاز به استفاده از نیروهای خارجی داریم».

اینترفاکس اما روز سه‌شنبه از قول یک منبع دیگر در روس‌اتم، بدون نام بردن از او، نوشت که اگر ایران پیشنهادی مبنی بر احداث فاز دوم در نیروگاه بوشهر را مطرح کند «این فرض که روسیه در این مورد به بحث بنشیند وجود دارد».

این منبع روس‌اتم در این باره افزود که «بوشهر هیچ گاه تحت تحریم‌های بین‌المللی نبوده و هر چیزی قابل بحث و مذاکره‌ است، البته اگر چنین پیشنهادی با تمامی مقررات موجود بین‌المللی همخوانی داشته‌ باشد».

سرگئی اشماتکو، وزیر انرژی روسیه، در شهریورماه سال ۹۰ گفته‌ بود که «همکاری‌های اتمی مسکو با تهران به نیروگاه اتمی بوشهر محدود نمی‌شود و بعد از اتمام این نیروگاه چه در بوشهر و چه در پروژه‌های دیگر اتمی، این همکاری هسته‌ای ادامه خواهد داشت».

قصد ایران برای ساخت نیروگاه‌های جدید اتمی در حالی مطرح می‌شود که نیروگاه فعلی اتمی در بوشهر که ساخت آن از ۳۷ سال پیش شروع شده هنوز موفق به تولید برق نشده‌ است.

بر اساس قراردادهای روسیه و ایران، کار ساخت نیروگاه اتمی بوشهر باید تا سال ۲۰۰۰ میلادی، یعنی ۱۲ سال پیش، به پایان می‌رسید.
XS
SM
MD
LG