لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۱۱

سازمان ملل: کنفرانس صلح سوریه در ژنو ۲۲ ژانویه برگزار می‌شود


بان گی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد.
سازمان ملل روز دوشنبه چهارم آذر خبر داد که کنفرانس بین‌المللی صلح با هدف پایان بخشیدن به جنگ داخلی سوریه قرار است روز ۲۲ ژانویه سال آینده (دوم بهمن) در ژنو برگزار شود.

جنگ داخلی سوریه از حدود سه سال پیش آغاز شده و بیش از ۱۰۰ هزار کشته برجای گذاشته است. کنفرانس ژانویه، نخستین گفت‌وگوی رو در رو میان دولت بشار اسد و شورشیان مسلح مخالف او خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بان گی‌مون، دبیرکل سازمان ملل، با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام تاریخ کنفرانس یادشده گفت که «ما با ماموریت ایجاد امید به ژنو می‌رویم.»

سازمان ملل امیدوار است با پیشبرد توافقی که ژوئن سال گذشته میان قدرت‌های جهانی در خصوص سوریه به‌دست آمد یک گذار مسالمت‌آمیز قدرت را در این کشور رقم بزند.

توافق یادشده از طرف‌های درگیر خواسته است تا هیات حاکمه‌ای انتقالی تشکیل بدهند که قدرت اجرایی کامل داشته و اختیار نهادهای نظامی و امنیتی سوریه را در دست بگیرد.

اعلام تاریخ کنفرانس جدید پس از آن صورت می‌گیرد که اخضر ابراهیمی، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه، در تلاشی تازه برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه با مقام‌های ارشد آمریکا و روسیه در ژنو دیدار کرد.

اخضر ابراهیمی که از حمایت قدرت‌های جهانی برخوردار است از ماه مه در تلاش برای تشکیل کنفرانس جدید صلح سوریه بوده و امید داشت تا چنین کنفرانسی را در اواسط دسامبر برگزار کند.

به گزارش رویترز، وی قرار است شامگاه دوشنبه طی یک نشست خبری فهرست مدعوین به کنفرانس ژانویه را اعلام کند.

مسئله دعوت از ایران

تاکنون مسئله شرکت داشتن یا نداشتن ایران در کنفرانس صلح سوریه یکی از بحث‌های اصلی بوده است، زیرا واشینگتن با حضور ایران در این کنفرانس مخالفت دارد اما سوریه از شرکت ایران در کنفرانس یادشده حمایت می‌کند.

در بیانیه‌ای که روز دوشنبه از سوی بان گی‌مون منتشر شد مشخص نشده‌است که آیا ایران به این کنفرانس دعوت شده یا نه، اما در آن آمده است که بان گی‌مون انتظار دارد «همه شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی پشتیبانی معنادار خود را از مذاکرات سازنده نشان دهند.»

خبرگزاری روسی اینترفکس روز دوشنبه خبر داد که «گِنادی گاتیلوف»، معاون وزیر خارجه روسیه، در این روز گفته‌است که هنوز درخصوص دعوت ایران به کنفرانس صلح ژنو که ۲۲ ژانویه برگزار می‌شود «توافقی نهایی» حاصل نشده است.

وی افزوده‌است که: «مسئله دعوت از گروه‌های دیگر دخیل در موضوع نیاز به بحث بیشتری دارد.»

اخضر ابراهیمی پیش از این خواستار دعوت از ایران به کنفرانس صلح سوریه شده بود.

آقای ابراهیمی در هفته جاری پس از دیدارهای جداگانه‌ای با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز یک‌شنبه دیدارهایی نیز با رهبران اپوزیسیون سوری داشت.

شکاف‌های موجود میان اپوزیسیون سوریه و درگیری‌های داخلی میان مخالفان بشار اسد تاکنون مانع تلاش‌های دیپلماتیک برای تشکیل یک هیات نمایندگی اپوزیسیون برای مذاکره با دولت بشار اسد شده است.

روز جمعه شش گروه اسلام‌گرا در سوریه با پیوستن نیروهای خود به یکدیگر نیرویی را تشکیل دادند که احتمالاً هم‌اینک تبدیل به بزرگ‌ترین گروه مسلح مخالف رژیم اسد در سوریه شده است.

تشکیل این نیرو باعث تضعیف نفوذ گروه‌های شورشی مورد پشتیبانی غرب در سوریه شده است.

سازمان ملل این هفته در مورد نیاز فوری به رساندن کمک‌های انسان‌دوستانه به شهروندان چند منطقه از سوریه تأکید کرده‌است.

دیپلمات‌های غربی به رویترز گفته‌اند که در مورد وضعیت شهروندان در مناطق غوطه شرقی، حمص، و معضمیه نگرانی شدیدی وجود دارد؛ رژیم بشار اسد می‌گوید که ساکنان این مناطق از سوی مخالفان «به گروگان گرفته شده‌اند.»
XS
SM
MD
LG