لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۴۲

دریاسالار مالن: طالبان ممکن است حملات خود را در ماه رمضان متوقف کند


دریاسالار مایک مالن، رئیس ستاد مشترک آمریکا.
نظامیان ایالات متحده در افغانستان مترصد نتیجه بحث‌های رهبران طالبان در مورد احتمال توقف حملات این گروه در خلال ماه رمضان هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دریاسالار مایک مالن، رئیس ستاد مشترک آمریکا، پس از گفت‌وگو با افسران ارشد ارتش آمریکا در قندهار و هلمند به خبرنگاران گفت: «بحث بسیار زیادی در مورد اینکه آیا رهبران طالبان قرار است در ماه رمضان نیروهای خود را بجا گذاشته و به آن سوی مرز [به پاکستان] بازگردند جریان دارد.»

وی در این خصوص به خبرنگاران همراه خود گفت که «خواهیم دید که آیا چنین امری اتفاق می‌افتد یا نه.»

مایک مالن در این سفر که ممکن است آخرین سفر او به افغانستان پیش از کناره‌گیری او از سمت خود در ماه سپتامبر باشد وجود درجه‌ای از بی‌ثباتی سیاسی در افغانستان را پذیرفت، اما افزود که به گفته فرماندهان آمریکایی در قندهار، وضعیت امنیتی این منطقه بدتر نشده‌است.

ارزیابی‌های تازه نظامیان آمریکایی از حرکات بعدی گروه طالبان پس از آن صورت می‌گیرد که این گروه حملات خود در افغانستان را در هفته‌های اخیر تشدید کرده‌است.

در تازه‌ترین اقدام، روز یک‌شنبه یک بمب‌گذار انتحاری در شهر لشکرگاه در جنوب افغانستان با منفجر کردن خود در یک قرارگاه پلیس دست کم ۱۰ مأمور پلیس و یک کودک را کشت و طالبان مسئولیت این حمله را نیز برعهده گرفته‌اند.

در این انفجار که در دروازه ورودی قرارگاه پلیس رخ داد ۱۲ نفر نیز زخمی شده‌اند که ۹ تن از آنها پلیس و سه نفر دیگر شهروندان غیرنظامی هستند.

این انفجار نمای ساختمان قرارگاه پلیس این شهر را که مسئولیت امنیت آن به تازگی به نیروهای افغان سپرده شده‌بود تخریب کرده‌است.

امنیت شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، کمتر از دو هفته پیش به نیروهای افغان واگذار شد و این واگذاری بخشی است از طرح سپردن کنترل تمامی افغانستان به نیروهای انتظامی و نظامی افغان تا پیش از پایان سال ۲۰۱۴.

حملات هفته‌های اخیر به‌ویژه در قندهار که خاستگاه طالبان است شدت زیادی داشته‌است و روز چهارشنبه یک بمب‌گذار انتحاری شهردار شهر قندهار را به قتل رساند.

تصمیم باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، برای خروج ۳۳ هزار نیرو از ۱۰۰ هزار نیروی آمریکایی حاضر در افغانستان که قرار است تا پایان تابستان آینده انجام شود، بیش از میزانی است که مایک مالن در ابتدا پیشنهاد کرده‌بود.

ژنرال جان اَلن، فرمانده جدید نیروهای آمریکایی در افغانستان هم‌اینک سرگرم تهیه طرح خروج نخستین گروه ده‌هزارنفری از سربازان آمریکایی از افغانستان تا پایان سال جاری است که خروج بخش کوچکی از این تعداد از ماه جاری آغاز شده‌است.

مایک مالن در صحبت‌های روز یک‌شنبه خود به خبرنگاران گفت که ژنرال جان الن برای تکمیل طرح خود تا اواسط ماه اکتبر مهلت دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG