لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۱۵

محرومیت خانم گل فوتبال ایران به خاطر انتقاد از خوابگاه


طنین نراقی، بازیکن تیم ملی زنان ایران.
نایب‌رئیس امور بانوان فدراسیون فوتبال ایران می‌گوید طنین نراقی بازیکن تیم ملی زنان ایران را به خاطر مصاحبه‌هایش علیه فدراسیون، با محرومیت مواجه کرده است.

کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال، طنین نراقی را به مدت سه ماه از حضور در مسابقات محروم کرده و ۲۰۰ هزار تومان هم جریمه نقدی برای او در نظر گرفته. نراقی در واکنش به این حکم گفته است شاید فوتبال را کنار بگذارد زیرا توان پرداخت چنین جریمه‌ای را ندارد و خودش را هم سزاوار این حکم نمی‌داند.

مهاجم تیم ملی زنان ایران که فرزند هادی نراقی بازیکن دهه ۵۰ خورشیدی فوتبال ایران است، به خبرگزاری فارس گفته: من چقدر از فوتبال درآمد دارم که ۲۰۰ هزار تومان هم جریمه بدهم؟ باشگاه استقلال از قرارداد چهار میلیون تومانی فصل قبل، حتی هزار تومان هم پرداخت نکرده. آقای فتح‌الله‌زاده همیشه می‌گوید تسویه می‌کنم، اما هنوز این اتفاق رخ نداده. من از فوتبال ایران هیچ خیری ندیدم.

سال گذشته تیم ملی دختران زیر ۱۹ سال ایران در مرحله نخست مقدماتی جام ملت‌های آسیا به میزبانی اردن، موفق شد جواز صعود به دور دوم را دریافت کند. شاگردان مریم ایراندوست با ۱۲ گل از سد تاجیکستان گذشتند که ۶ گل را طنین نراقی به ثمر رساند.

ایران سپس ۸ گل وارد دروازه فلسطین کرد که طنین نراقی در آن بازی «هَت‌تریک» کرد (سه گل زد)، او ۹ گله شد تا عنوان «خانم گلی» مرحله مقدماتی را نصیب خود کند.

اما دویدن، دریبل زدن، گلزنی و پیروزی‌های پرگل ایران در مستطیل سبز، بازتاب چندانی در وزارت ورزش نداشت و صداوسیما نیز تصاویر و اخبار این مسابقات را پوشش نداد. از مصاحبه‌های بازیکنان اعزامی پیدا بود که پاداشی هم نصیب‌شان نشده.

نراقی پس از بازگشت تیم اعزامی به ایسنا گفت: بزرگترین مشکل ما این است که برخی برای بازیکنان ملی‌پوش فوتبال بانوان احترام قائل نمی‌شوند. حتی یک لباس هماهنگ نداریم و از نظر امکانات همیشه با حداقل‌ها روبه‌رو بوده‌ایم. اگر چیزهای ابتدایی را به ما بدهند، انگیزه ایجاد می‌شود و نتیجه می‌گیریم. بدون هیچ تدارکاتی به مسابقه‌ها اعزام شدیم و نتیجه بسیار خوبی گرفتیم.

مهاجم تیم ملی ادامه داد: نتیجه‌ای که به دست آورده بودیم بی‌سابقه بود اما وقتی از مسابقه‌ها برگشتیم هیچ کس برای استقبال به فرودگاه نیامد. دادن امکانات و توجه به بانوان به آن‌ها شخصیت می‌دهد و این از ابتدایی‌ترین موضوعات در فوتبال است.

مصاحبه‌ای که باعث محرومیت شد

«وقتی امکانات نباشند بازیکنان هم به تیم ملی نمی‌آیند، همان طور که هلن کاستا (سرمربی تیم ملی) بازیکنان را دعوت کرد و بسیاری از آنها گفتند نمی‌آیند. با شرایط اسفناک خوابگاه هر بازیکنی باشد نمی‌آید. یک بازیکن حرفه‌ای جایگاهش در چنین خوابگاهی نیست.»

وضعیت خوابگاه زنان ملی‌پوش در اردوهای اخیر، صدای اعتراض آنها را درآورده بود. طنین نراقی هم با شرح کیفیت اردو و ابراز نارضایتی درباره امکانات خوابگاه، به خبرگزاری فارس گفته بود: بهتر است از بازیکنان تست بگیرند، می‌بینند که هیچکدام آمادگی ندارند. دلایل این ناآمادگی به امکانات، شرایط غذا و مسائل دیگر مربوط می‌شود.

نراقی در مصاحبه‌ای که منجر به محرومیت او شد، گفت: به ما می‌گویند بودجه نیست، اگر بودجه ندارید تیم را اصلاً به مسابقات نفرستید. ما هنگامی که به تورنمنت روسیه رفتیم واقعاً افسرده شدیم. نمی‌دانید چه لباس‌هایی به ما دادند، مقابل تیم‌های دیگر مانند بیچاره‌ها بودیم.

رویکرد فدراسیون فوتبال در قبال فوتبالیست منتقد، تند و قاطعانه بود. فریده شجاعی معاون بانوان در این فدراسیون، به اظهارات طنین نراقی درباره امکانات فوتبال زنان واکنش نشان داد و گفت: این مصاحبه نهایت بی‌انصافی است. اردوهای زیادی برگزار شد و کسی چیزی نگفت. حرف‌های او باعث می‌شود در تیم ملی تنش ایجاد شود و این برخلاف مقررات است.

شجاعی به پاسخ خود بسنده نکرد و با معرفی نراقی به کمیته انضباطی، زمینه محرومیت و جریمه نقدی او مهیا شد. این مقام مسئول در فدراسیون فوتبال، پیش از این در واکنش به پرسش‌های عادل فردوسی‌پور درباره مشکلات پدید آمده برای بازیکنان تیم ملی فوتسال زنان، در اظهارنظری جنجالی گفته بود که گردن فردوسی‌پور را خواهد شکست.

طنین نراقی بازیکن تیم ملی فوتبال زنان به خاطر ابراز نارضایتی از کم‌توجهی به تیم ملی محروم شده است اما مشابه همین وضعیت در فوتبال مردان ایران امری عادی است و فقط هنگامی منجر به محرومیت بازیکنان می‌شود که دربرگیرنده اهانت مستقیم به مقامات مسئول در فدراسیون فوتبال باشد.

نراقی در انتقادات خود از کسی نام نبرده نبود و مسئول خاصی را هم مقصر نمی‌دانست. او صرفاً از شرایط خوابگاه و کیفیت غذای اردونشینان گله‌گذاری کرده و خواستار ارتقای امکانات اردو شده بود.

دیدن نظرات (۱۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG