لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۴۶

داوداوغلو: ممکن است برای حفاظت از پناهندگان در سوریه مداخله کنیم


احمد داوداوغلو، وزیر خارجه ترکیه.
احمد داوداوغلو وزیر خارجه ترکیه اعلام کرده‌است که نیروهای نظامی ترکیه برای جلوگیری از حمله نیروهای نظامی سوریه به سیل پناهندگانی که به ترکیه روی می‌آورند، ممکن است در مناطق مرزی سوریه مداخله نظامی کنند.

به گزارش روزنامه حریت ترکیه، آقای داوداوغلو از جامعه جهانی و سازمان ملل متحد دعوت کرده‌است که به مسئولیت خود «در قبال حوادث سوریه» پایبند باشند.

به‌گفته وی، اگر ده‌ها هزار نفر از مردم سوریه سعی در پناه آوردن به ترکیه داشته باشند و نیروهای نظامی سوریه به روی آنها آتش بگشایند، نه ترکیه و نه جامعه جهانی نمی‌توانند در مقابل این حادثه ساکت بمانند.

وزیر خارجه ترکیه در گفت‌وگوی تلفنی با بان گی‌مون دبیر کل سازمان ملل نیز روز یکشنبه خواستار محافظت از جان غیرنظامیان سوری در مقابل حملات نظامی ارتش بشار اسد شد.

وی، با اشاره به حمله شیمیایی صدام حسین به شهروندان عراقی افزود که در سال ۱۹۸۸ ترکیه نتوانست کاری برای فاجعه حمله شیمایی حلبچه که منجر به کشته شدن ۵۰۰۰ شهروند عراقی شد انجام دهد، اما مصمم هستیم که اجازه ندهیم این فاجعه در یک کشور دیگر همسایه ترکیه به وقوع بپیوندد.

پس از آغاز عملیات ارتش سوریه در شهر حلب، دومین شهر بزرگ سوریه در ۵۰ کیلومتری مرزهای ترکیه، نگرانی‌ها پیرامون فرار ده‌ها هزار ساکن این شهر و سیل پناهندگان به ترکیه افزایش یافته‌است.

داود اوغلو گفته‌است که حلب حساس‌ترین شهر منطقه‌است و برهم خوردن نظم عمومی در این شهر مستقیما امنیت ترکیه را در معرض خطر قرار خواهد داد، «و به همین خاطر ما تمامی اقدامات پیشگیرانه را انجام خواهیم داد.»
وی درباره «اقدامات پیشگیرانه» احتمالی ترکیه توضیحی نداد.

داود اوغلو تصریح کرد که حمله نیروهای بشار اسد به حلب، از دیدگاه ترکیه هیچ فرقی با حمله نیروهای اسرائیلی به نوار غزه ندارد.

وزیر خارجه ترکیه در ادامه گفته‌است که تاکنون ۵۰۰ افسر بلندپایه سوریه، از جمله ۲۶ ژنرال و ۴۷ سرهنگ سوری به ترکیه پناهنده شده‌اند و اخیرا با پناهنده شدن دو ژنرال دیگر، شمار ژنرال‌های سوری پناهنده شده به ترکیه به ۲۸ نفر رسیده‌است. وی گفت که این افسران بلندپایه تنها به این خاطر به ترکیه پناه آورده‌اند که نخواسته‌اند در کشتار هم‌میهنان خود به دست نظام بشار اسد مشارکت کنند.

اخیرا دمشق تهدید کرد که در برابر هرگونه دخالت نظامی خارجی از سلاح شیمیایی استفاده خواهد کرد.

بان گی‌مون دبیرکل سازمان ملل این تهدید سوریه را قابل سرزنش دانست و از جامعه جهانی خواست برای جلوگیری از چنین عملی آمادگی داشته باشد.

مسائل کردهای سوریه، مسئله با ایران

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مخالفان دولت سوریه روز دوشنبه ۹ مرداد موفق به تصرف دو گذرگاه مرزی سوریه به ترکیه شدند و ارتش ترکیه نیز برای کنترل وضعیت مرزی خود، کاروانی متشکل از تانک، پدافند موشکی و ۲۰ خودروی ارتشی به مناطق مرزی سوریه گسیل کرده‌است.

در همین حال نشریه آلمانی «فوکوس» روز شنبه ۷ مرداد از «توافق» بین گروه‌های مختلف کرد در سوریه، از جمله هواداران حزب کارگران کردستان، پ‌کا‌کا با یک‌دیگر خبر داد که بنا بر این توافق، این گروه‌ها قصد مذاکره با دولت سوریه برای تشکیل یک منطقه خودمختار در شمال سوریه را دارند.

در واکنش به این خبر احمد داود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، روز یکشنبه ۸ مرداد در تلویزیون ترکیه اعلام کرد که کشورش برای پاسداری از امنیت ملی ترکیه آماده است با کردهای مخالف در سوریه برخورد کرده و «تشکیل ساختارهای تروریستی» در مناطق مرزی خود را برنمی‌تابد.

در همین حال روزنامه الوطن چاپ دمشق در شماره روز دوشنبه خود نوشت که ایران به ترکیه هشدار داده‌است که چنانچه حمله‌ای به خاک سوریه انجام دهد با پاسخی تند مواجه خواهد شد.

این روزنامه دولتی سوریه ضمن اعلام این مطلب نوشت هرگونه حمله به خاک سوریه، قرارداد مشترک دفاعی ایران و سوریه را وارد مرحله اجرایی می‌کند.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG