لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۱:۴۸

«تصمیم آژانس به انتشار اطلاعاتی محرمانه از فعالیت‌های تسلیحاتی اتمی ایران»


یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی.
یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی.
دیپلمات‌ها می‌گویند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاعات جدیدی دارد که نشان می‌دهد ایران اقدام به ساخت مدل‌های رایانه‌ای یک کلاهک هسته‌ای کرده و محفظه‌های بزرگ فولادی نیز ساخته که «برای آزمایش انفجارهای اتمی با مقاصد تسلیحاتی استفاده می‌شود.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات‌ها خبر می‌دهد که آژانس قصد دارد این اطلاعات را هفته آینده منتشر کرده و در اختیار ۳۵ عضو شورای حکام قرار دهد.

بنا بر این گزارش، اطلاعات محرمانه دیگری که آژانس قصد انتشار آنها را دارد شامل تصاویری ماهواره‌ای است که به باور کارشناسان آژانس محفظه‌های بزرگ فولادی را نشان می‌دهد که برای آزمایش انفجارهای اتمی با مقاصد تسلیحاتی استفاده می‌شود.

آژانس پیش از این موارد دیگری را اعلام کرده‌است که به گفته این نهاد نشانگر احتمال کار بر روی ساخت سلاح هسته‌ای توسط ایران هستند. اما دیپلمات‌هایی که نخواسته‌اند نامشان فاش شود به آسوشیتدپرس گفته‌اند که جدیدترین اقدامات جمهوری اسلامی در این زمینه «هم از نظر محتوا و هم از نظر وسعت کار قابل توجه‌اند.»

گزارش‌ها در مورد محتوای گزارش آتی آژانس در مورد ایران در حالی است که پیش از این برخی منابع خبری از فشار دولت اوباما بر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای انتشار اطلاعاتی طبقه‌بندی شده در مورد برنامه هسته‌ای ایران خبر داده بودند. اطلاعاتی که به نوشته نیویورک‌تایمز «نشان‌دهنده دست زدن ایران به طراحی و آزمایش فناوری تسلیحات هسته‌ای است.»

با این حال نمایندگان چین و روسیه از مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته بودند به خواسته آمریکا عمل نکند و جزئیات مورد ابهام در مورد برنامه اتمی ایران را منتشر نکند چرا که ممکن است «ایران همکاری‌هایش را کاهش دهد.»

در همین حال علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، روز شنبه در واکنش به این خبر به خبرگزاری مهر گفت که مستندات آژانس «بدون اصالت» است و افزود: «اگر خیلی اصرار دارند که اسناد را منتشر کنند، خوب منتشر کنند. مرگ یک بار شیون یک بار. ما مشکلی با انتشار اسناد نداریم اما معتقدیم مستندات آنها بی‌پایه و اساس است.»

وی با اظهار اینکه «جنجال تبلیغاتی راه افتاده که آژانس می‌خواهد مستنداتی را در گزارش آینده منتشر کند» گفت: «امیدواریم آژانس رویکرد سیاسی را در انتشار گزارش جدید دنبال نکند.»

علی‌اکبر صالحی گفته‌های آژانس را تشبه به «فیلم» کرد و گفت: «در فیلم داستانی مشاهده می‌شود که ابتدا و انتهایش یک انسجامی دارد اما در نهایت که فیلم تمام می‌شود و آنچه که پخش شده تنها یک فیلم و خیالی بوده‌است.»

قصد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای انتشار این اطلاعات جدید همزمان است با افزایش گزارش‌ها در مورد احتمال حمله نظامی اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای ایران.

شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل، روز جمعه گفت که جامعه بین‌المللی هم‌اینک برای حل مسئله هسته‌ای ایران به گزینه نظامی نزدیک‌تر شده‌است.

به تازگی گزارش‌هایی نیز منتشر شده، مبنی بر اینکه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تلاش می‌کند تا کابینه‌اش را برای حمله به ایران قانع کند.

نیکولا سرکوزی، رئیس جمهور فرانسه، روز جمعه در نشست گروه ۲۰ با انتقاد از برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرد که اگر موجودیت اسرائیل مورد تهدید قرار گیرد، کشورش دست روی دست نخواهد گذاشت.

آقای سرکوزی گفت: «رفتار ایران و علاقه مفرطش برای دستیابی به توانایی نظامی اتمی نقض همه قوانین بین‌الملل است و فرانسه با قاطعیت بی‌اعتنایی به این قوانین را محکوم می‌کند.»

مقام‌های جمهوری اسلامی همواره تأکید کرده‌اند که پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران تنها به منظور استفاده‌های غیرنظامی است و تمامی گفته‌ها در مورد نظامی بودن این برنامه «بی پایه و اساس» است.
XS
SM
MD
LG