لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۴۰

آمریکا تحریم یک بانک عراقی را که با ایران همکاری داشت، لغو کرد


وزارت خزانه‌داری ایالات متحده روز جمعه ۲۷ اردیبهشت اعلام کرد که تحریم‌ها علیه یک بانک عراقی را که پیش از این همکاری نزدیکی با مؤسسات مالی ایران داشت، لغو کرده است.

بانک اسلامی ایلاف که از بانک‌های خصوصی عراق است از ماه ژوئیه ۲۰۱۲ به خاطر انجام میلیون‌ها دلار معامله بانکی برای بانک‌های ایران از سوی آمریکا تحریم شده‌بود و اجازه دادوستد با شرکت‌ها و نهادهای آمریکایی را نداشت.

به گزارش خبرگزاری آلمان، وزارت خزانه‌داری آمریکا درباره تصمیم جدید برای لغو تحریم بانک ایلاف توضیح داده‌است که «پس از وضع این تحریم‌ها، بانک اسلامی ایلاف بلافاصله با مقامات وزارت خزانه‌داری همکاری کرد و حساب‌های بانک توسعه صادرات ایران را مسدود کرد.»

دیوید کوهن، معاون وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در امور تروریسم و اطلاعات مالی، در این باره گفت که «بیرون آوردن بانک ایلاف از فهرست تحریم‌ها نشان می‌دهد که ما در زمینه اعمال تحریم انعطاف‌پذیر هستیم و اگر رفتاری که منجر به تحریم شده پایان یابد تحریم‌ها نیز می‌تواند برداشته شود.»

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز دهم مرداد ۹۱، یکم اوت ۲۰۱۲، بانک اسلامی ایلاف عراق در فهرست تحریم‌های واشینگتن قرار داد و در بیانیه‌ای گفت که این بانک «به نمایندگی از طرف‌های ایرانی خود مبادلاتی به ارزش میلیون‌ها دلار انجام داده است که این مبادلات مالی برای فعالیت‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران بوده است.»

در آن تاریخ یک کارشناس امور بانکی به روزنامه نیویورک تایمز گفت که بانک ایلاف همچنان در حراج‌های روزانه بانک مرکزی عراق شرکت می‌کند که در این حراج‌ها، دینار عراقی را فروخته و در مقابل، دلار خریداری می‌کند.

به نوشته این روزنامه، ایران با استفاده از این حراج‌ها، بر میزان ذخایر ارزی خود به منظور واردات کالاهای اساسی می‌افزاید.

رئیس جمهوری آمریکا به هنگام اعلام تحریم بانک ایلاف در بیانیه خود آورد که این تحریم‌ها نشان‌دهنده آن است که ایالات متحده هر مؤسسه مالی را که به حکومت در حال «استیصال» ایران برای دسترسی نظام مالی جهانی کمک کند، رسوا خواهد کرد.

باراک اوباما در ادامه یادآور شد که این اقدام در راستای جلوگیری از هرگونه اقدام ایران برای دور زدن تحریم‌های بین المللی و یافتن راه‌هایی برای وصول بهای نفت خود است.

آمریکا و متحدانش می‌کوشند از طریق افزودن بر تحریم‌های ایران برنامه بحث‌برانگیز هسته‌ای جمهوری اسلامی را به توقف بکشانند؛ حکومت ایران نگرانی‌ها در مورد این برنامه را بی‌اساس می‌داند.
XS
SM
MD
LG