لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۵۱

کاخ سفید: همکاری آمریکا با عربستان ادامه خواهد یافت


جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید.
یک روز پس از اظهارات رییس دستگاه اطلاعاتی عربستان مبنی بر قصد ریاض برای کاهش روابط با آمریکا، جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، اظهار داشت که با وجود این اظهارات، همکاری دو کشور ادامه خواهد یافت.

در همین زمینه جان کری، وزیر خارجه آمریکا، روز سه شنبه پس از ملاقات با مقامات سعودی در پاریس با اشاره به عربستان سعودی گفت: «وظیفه خود می‌دانیم که همکاری نزدیکی با آنها داشته باشیم.»

بنا بر گزارش‌هایی که روز سه‌شنبه منتشر شد، شاهزاده بندر بن سلطان، رییس دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی، از نارضایتی کشورش از عملکرد ایالات متحده در قبال سه موضوع بحران هسته‌ای ایران، جنگ داخلی سوریه و روند صلح اسرائیل و فلسطین خبر داد و گفت که این امر باعث شده تا عربستان تصمیم به کاهش روابط خود با ایالات متحده بگیرد.

روند اخیر تنش‌زدایی آمریکا با ایران ناخرسندی عربستان که از رقبای منطقه‌ای ایران به‌شمار می‌آید را در بر داشته‌ است. در همین حال عربستان که به مخالفان مسلح رژیم سوریه کمک می‌کند معتقد است آمریکا برای کمک به این نیروها اقدامات لازم را انجام نمی‌دهد. کندی روند صلح اسرائیل و فلسطین نیز از دیگر موارد انتقاد عربستان به ایالات متحده است.

عربستان سعودی هم‌چنین با ذکر همین سه دلیل، عضویت در شورای امنیت سازمان ملل متحد را رد کرده است.

به نوشته روزنامه گاردین، جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، روز سه‌شنبه سی‌ام مهر در واکنش به تصمیم عربستان مبنی بر رد عضویت در شواری امنیت گفت: «البته تصمیم خودشان است، اما عضویت در این شورا به کشورها فرصتی می‌دهد تا مستقیماً در موضوعات مهمی چون سوریه، ایران، مصر، و روند صلح خاورمیانه دخیل باشند.»

وی در همین حال افزود که ایالات متحده «در انبوهی از چالش‌های مشترکی که با آن مواجهیم، از جمله مسائلی که شورای امنیت مستقیماً با آن درگیر است، به همکاری نزدیک دو جانبه با عربستان سعودی ادامه خواهد داد.»

جی کارنی افزود: «ما هم‌چنین در زمینه‌های امنیت ملی روابط بنیادینی داریم که بسیار باثبات است و هم برای منابع ایالات متحده و هم برای منافع عربستان سعودی اهمیت دارد.»

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، نیز روز سه شنبه در همین رابطه جلسه گفت‌وگوی فوری با همتای سعودی خود در پاریس برگزار کرد و خبر داد که «رییس جمهوری از من خواست تا بیایم و با طرف سعودی گفت‌وگو کنم.»

به نوشته روزنامه گاردین، آقای کری پس از این گفت‌وگو به خبرنگاران گفت: «مطلعیم که سعودی‌ها به طور آشکار از این‌که حمله [به سوریه] انجام نشد ناراضی هستند.»

وی افزود: «وظیفه خود می‌دانیم که همکاری نزدیکی با آنها داشته باشیم و من هم مشغول همین کار هستم.»

عربستان سعودی و آمریکا از زمان شکل‌گیری پادشاهی سعودی در سال ۱۹۳۲ با یکدیگر متحد بوده‌اند، چنان‌چه در این مدت ریاض از حمایت نظامی واشینگتن برخوردار بوده و واشینگتن نیز از ذخایر نفت عربستان بهره برده است.

شاهزاده بندر بن سلطان اما گفته‌است «ریاض دیگر نمی‌خواهد در موقعیتی قرار گیرد که وابسته باشد» و به همین خاطر او برای محدود کردن روابط با ایالات متحده آمریکا برنامه‌ریزی می‌کند.

به نوشته خبرگزاری رویترز هنوز مشخص نیست که سخنان شاهزاده بندر بن سلطان مورد حمایت کامل ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی باشد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG