لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۳۶

انتقاد آمریکا از حکم شش سال دیگر زندان برای سرمایه‌دار روسی


میخائیل خودورکوفسکی، سرمایه‌دار روسی، در دادگاه. ۳۰ دسامبر ۲۰۱۰
حکم جدید دادگاه روسیه مبنی بر افزودن شش سال دیگر به دوران حبس میخائیل خودورکوفسکی، رئیس پیشین یک شرکت نفتی روسیه، با محکومیت وزارت خارجه آمریکا و اتحادیه اروپا روبه‌رو شد.

روسیه نیز روز جمعه در واکنش به محکوم شدن این حکم از سوی غرب، با مردود دانستن این انتقادها گفت که دادگاه‌های روسیه مستقل عمل می‌کنند و زیر نفوذ دولت قرار ندارند.

یکی از قضات در مسکو روز پنج‌شنبه، میخائیل خودورکوفسکی و یکی از شرکای تجاری او به نام پلاتون لِبـِدِف را به جرم تخلفات مالیاتی و اختلاس ۲۷ میلیارد دلاری و پول‌شویی به چهارده سال زندان محکوم کرد.

میخائیل خودورکوفسکی که در دوران ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین سرشناس‌ترین مخالف او به شمار می‌رفت تاکنون هشت سال را در سیبری در حبس به‌سر برده ‌است.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در واکنش به صدور این حکم گفت: «واشینگتن هم‌چنان به خاطر تخلفاتی که در روند دادرسی صورت گرفته نسبت به این اتهامات نگران است.»

وی هم‌چنین افزود که ایالات متحده نسبت به «سوءاستفاده از دستگاه قانونی برای مقاصد ناشایست، به‌ویژه حال که خودورکوفسکی و لبدف به اشد مجازات محکوم شده‌اند» نگران است.

مارک تونر در ادامه گفت: «خلاصه بگویم؛ دولت روسیه نمی‌تواند به یک اقتصاد مدرن برسد مگر این که قوه قضائیه مستقلی را توسعه دهد که به عنوان ابزاری برای پیشرفت اقتصادی عمل کند و با همگان در سایه قانون رفتاری برابر داشته و عدالت را با روشی قابل پیش‌بینی و منصفانه به موقع اجرا بگذارد.»

دولت باراک اوباما پیش از این نیز هشدار داده ‌بود که صدور چنین احکامی علیه رقبای سیاسی دولت روسیه از جمله میخائیل خودورکوفسکی، ممکن است جذب سرمایه از ایالات متحده به روسیه را با مشکل مواجه کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز در پیوند با حکم جدید دادگاه مسکو برای میخائیل خودورکوفسکی گفت که «اتهام‌های مربوط به تخلفات صورت گرفته در دادگاه این پرونده باعث نگرانی جدی است و برای ما امری مأیوس‌کننده است.»

اما به گزارش خبرگزاری روسی «ایتارتاس» سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، به این انتقادهای غرب واکنش نشان داده و آن را مردود دانسته ‌است.

به گزارش این خبرگزاری، سرگئی لاوروف در این زمینه اظهار داشت: «نظراتی که غرب بیان کرده نباید بر تصمیم مقام‌های قضایی فدراسیون روسیه تأثیر بگذارند و قطعاً هم تأثیر نخواهد گذاشت.»

وزیر خارجه روسیه افزود: «آنها هم از مقام‌های روسی و هم از مقام‌های خارجی مستقل عمل می‌کنند.»

میخائیل خودورکوفسکی، ۴۷ ساله، مدیر و سهامدار پیشین شرکت نفتی منحل شده روسی یوکوس بود و زمانی ثروتمندترین فرد روسیه و صاحب بزرگ‌ترین شرکت نفتی این کشور به شمار می‌رفت.

به باور برخی، محکومیت پیشین وی در زمان ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین، به دلیل انتقاد او از فساد مالی دولت پوتین بود.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG