لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۰۵

وزیر خارجه ایران: نتیجه مذاکرات نهایی باید لغو همه تحریم‌ها باشد


محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در دیدار با کارل بیلدت، همتای سوئدی خود در تهران. ۴ فوریه ۲۰۱۴.
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز سه‌شنبه ۱۵ بهمن در دیدار با کارل بیلدت، همتای سوئدی خود در تهران با اشاره به مذاکرات هسته‌ای پیش رو در وین گفت که در این مذاکرات «یک جزء غیر قابل فراموش راه حل نهایی، رفع همه تحریم‌هاست.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای ظریف در ادامه گفت: «۱۸ فوریه [۲۹ بهمن‌ماه] وارد مذاکرات جدی برای راه‌حل نهایی خواهیم شد. اگر کسی راجع به این صحبت کند که مذاکرات با حفظ تحریم‌ها ادامه پیدا کند درست نیست. نتیجه مذاکرات باید لغو همه تحریم‌ها باشد و زمینه برای بازی معقول‌تر بین بازیگران در این حوزه ایجاد شود.»

این اظهارات محمدجواد ظریف پس از آن بیان می‌شود که خبرگزاری رویترز گزارش داد که جان کری، وزیر خارجه آمریکا، روز یک‌شنبه ۱۳ بهمن در حاشیه نشست امنیتی مونیخ در دیدار با آقای ظریف به او گفته‌است که «تحریم‌های موجود آمریکا علیه ایران ادامه خواهد یافت.»

وزیر امور خارجه ایران روز سه‌شنبه با اشاره به دیدار با جان کری توضیح داد: «در مذاکراتی که با وزیر خارجه آمریکا در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ انجام شد بیشتر بحث ما درباره نحوه ادامه مذاکرات و رسیدن به توافق جامع بود.»

وی افزود: «آقای کری در این دیدار تاکید کرد که دولت آمریکا در پیگیری موضوع جدی است و به آن متعهد است و می‌خواهد کار را به نتیجه برساند. او به نگرانی‌ها که در داخل آمریکا مطرح می‌شود اشاره کرد که یکی از آن‌ها این بود که در داخل آمریکا نگران هستند که با این توافق اولیه تحریم‌ها در حال فروریزی است.»

وزیر خارجه ایران گفت: «در دیدار با کری تاکید کردم تحریم‌ها غیرقانونی و بی‌نتیجه است و باید از زوایه دیگری به این مشکل از سوی آمریکا نگریسته شود.»

ظریف اضافه کرد: «در دیدارم با وزیر خارجه آمریکا تاکید کردم که ضروری است آمریکا به متونی که درباره آن توافق می‌کنیم متعهد بماند.»

ایران و گروه ۱+۵ سوم آذرماه در ژنو به توافقنامه هسته‌ای دست یافتند که از جمله حاوی گام‌های متقابل ایران و آمریکا است و در آن آمده است که در ازای توقف بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران٬ از شدت تحریم‌ها علیه ایران کاسته می‌شود.

در این رابطه جان کری ششم آذرماه نیز گفته‌بود توافق هسته‌ای ژنو اگر چه حدود هفت میلیارد دلار تسهیلات مالی و صادراتی در اختیار ایران قرار می‌دهد اما شاکله اصلی تحریم‌های آمریکا علیه تهران را که برمبنای تحریم‌های بانکی و نفتی استوار است، تغییر نمی‌دهد.

«عده‌ای می‌گویند دولت مسئولیت دارد با مسائل غیراخلاقی برخورد کند»

به نوشته ایسنا، وزیر امور خارجه ایران در نشست خبری مشترک خود با وزیر خارجه سوئد به پرسش خبرنگاری از سوئد مبنی بر این که «ما دیدگاه‌ها شما را در فیس‌بوک دنبال می‌کنیم و ایرانی‌ها نیز از طریق فیلترشکن آن را می‌خوانند؛ چه زمانی قرار است این سایت‌ها در ایران رفع فیلتر شوند؟» پاسخ داد.

محمدجواد ظریف در پاسخ خود گفت: «این موضوع مسئله پیچیده‌ای است؛ عده‌ای هستند که البته اکثریت به شمار نمی‌روند و تاکید دارند که دولت این مسئولیت را دارد که با مسائل غیراخلاقی برخورد کند و باید کنترل‌هایی در این باره باید وجود داشته باشد. به هر حال تفاوت نظرهایی وجود دارد.»

وی اضافه کرد: «دولت در حال گفت‌وگو با تمام عناصر است. امیدواریم مکانیزم‌های داشته باشیم که بتوانیم به اطلاعات دسترسی داشته باشیم و در عین از اصول اخلاقی هم حفاظت شود.»

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG