لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۰۷

مذاکرات کمک دفاعی آمریکا به اسرائیل از سر گرفته می‌شود


جوزف دانفورد، رئیس جدید نیروهای مسلح آمریکا

سفیر اسرائیل در واشینگتن روز یک‌شنبه ۲۶ مهر اعلام کرد که مذاکرات کمک‌های دفاعی آمریکا به اسرائیل که بر اثر ناخشنودی اسرائیل از توافق اتمی با ایران معلق شده بود، از سرگرفته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این تصمیم همزمان با نخستین سفر رئیس جدید نیروهای مسلح آمریکا به اسرائیل و تأکید سفیران آمریکا و اسرائیل در دو کشور بر این‌که کمک‌های نظامی آمریکا به ارتش اسرائیل افزایش می‌یابد، اعلام شده‌است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از سه ماه پیش که توافق اتمی ایران و قدرت‌های جهانی بدست آمد، در برابر آن موضع سختی گرفت و هفته گذشته نیز در پارلمان اسرائیل گفت که استقبال جامعه جهانی از این توافق و آغاز اجرایی شدن آن، هیچ تعهدی برای اسرائیل ایجاد نمی‌کند.

به گزارش رویترز، هدف اسرائیل و آمریکا از دور جدید گفت‌وگوهای امنیتی، تمدید ده ساله توافق پیشین است که در سال ۲۰۱۷ به پایان می‌رسد و بر اساس آن آمریکا سالیانه سه میلیارد دلار کمک در اختیار اسرائیل می‌گذاشت.

ران درمر، سفیر اسرائیل در واشینگتن در صفحه فیس‌بوک خود نوشته‌است، «حال که توافق اتمی ایران به سوی اجرایی شدن پیش می‌رود، اسرائیل نیز با نگاه به آینده، همکاری با آمریکا را برای رفع خطراتی که از ناحیه ایران متوجه اسرائیل می‌شود، افزایش می‌دهد».

نتانیاهو در سخنرانی ماه گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل گفت، حال که توافق اتمی با ایران در آستانه اجرایی شدن قرار گرفته، تمرکز اسرائیل بر رصد از نزدیک اجرای کامل تعهدات از سوی ایران خواهد بود.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، دو ماه پیش گفته بود، کشورش آماده اعطای بسته کمک‌های جدید نظامی به اسرائیل است، و افزوده بود که می‌خواهیم از رهبران اسرائیل بپرسیم: «چه چیزی لازم دارید؟؛ بگویید تا در اختیارتان قرار گیرد».

اما نخست وزیر اسرائیل در پاسخ گفته بود که «اگر توافق اتمی با ایران خوب است، چرا می‌خواهند به اسرائیل غرامت بدهند؟»

به دستور نتانیاهو، در نیمه تابستان گذشته مذاکرات امنیتی و نظامی اسرائیل و آمریکا که تمدید توافق پیشین و گسترش آن به سود اسرائیل را بررسی می‌کرد، به نشانه ناخشنودی اسرائیل به موضع آمریکا در مورد توافق اتمی با ایران، به حالت تعلیق در آمد.

تا پیش از تعلیق مذاکرات، بر اساس گفته‌های مقامات آمریکایی و اسرائیلی، موضوع افزایش کمک‌های آمریکا به اسرائیل تا سالی سه میلیارد و هفتصد میلیون دلار نیز مطرح شد و حتی این احتمال عنوان شد که در صورت اصرار اسرائیل به لزوم تقویت ارتش خود در برابر «خطرات» از ناحیه ایران، آمریکا حاضر باشد کمک‌های بیشتری در اختیار اسرائیل بگذارد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، جوزف دانفورد، رئیس جدید نیروهای مسلح آمریکا که شنبه شب، ۲۵ مهر برای اولین دیدار رسمی در این مقام به اسرائیل رسید، از یکشنبه ۲۶ مهر گفت‌وگوهای خود را با ژنرال گادی آیزنکوت، رئیس ستاد ارتش اسرائیل آغاز کرد.

به گزارش رادیو اسرائیل، ژنرال موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل که یکشنبه در تل‌آویو با دریاسالار دانفورد دیدار کرد، گفت، «ایران بخاطر جاه‌طلبی‌اش در تسلط بر منطقه و صادر کردن انقلاب خود بزرگ‌ترین عامل بی‌ثباتی منطقه‌ است... و به تازگی نیز از طریق تجدید تأمین مالی تروریسم تلاش می‌کند کرانه باختری و شرق اورشلیم را به آتش بکشد».

بر اساس گزارش این رادیو، جوزف دانفورد به وزیر دفاع اسرائیل گفت، مناسبات دو کشور ما در دوران اخیر «فراز و فرودهایی داشته اما مبارزه ما با چالش‌های مشترک، موفقیت‌آمیز خواهد بود».

همزمان اعلام شده که موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل، در ادامه گفت‌وگوهای جدید نظامی با آمریکا، خود تا کمتر از دو هفته دیگر به واشینگتن می‌رود.

همچنین قرار است بنیامین نتانیاهو ۱۸ آبان، ۹ نوامبر، پس از مدت‌ها تنش، با باراک اوباما در واشینگتن دیدار کند.

نتانیاهو هفته گذشته درباره دیدار پیش روی خود با رئیس جمهوری آمریکا گفت «هم موافقان اتمی با ایران و هم مخالفان آن، اتحاد نظر دارند که باید اسرائیل را از نظر نظامی تقویت کرد و من در این باره با رئیس جمهوری آمریکا گفت‌وگو می‌کنم».

به گزارش رویترز، ران درمر، سفیر اسرائیل در واشینگتن در فیس‌بوک خود نوشته‌است، اسرائیل امیدوار است که گفت‌وگوهایی که میان اسرائیل و آمریکا از سرگرفته شده، به توافقی پایدار و تقویت چشمگیر توانمندی اسرائیل در دفاع از خود، در برابر هر تهدیدی در منطقه، بینجامد».

دان شاپیرو، سفیر آمریکا در تل‌آویو نیز جمعه ۲۴ مهر به رادیو اسرائیل گفته بود، دوران تنش بین آمریکا و اسرائیل برطرف شده و دو کشور اکنون توجه خود را به تأمین نیازهای امنیتی اسرائیل معطوف می‌کنند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG