لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۲۷

عبدالعلی ادیب برومند، رییس هیات رهبری جبهه ملی ایران درگذشت


عبدالعلی ادیب برومند وکیل دادگستری بود و شعر می‌سرود.

عبدالعلی ادیب برومند، رییس هیات رهبری و شورای مرکزی جبهه ملی ایران، عصر دوشنبه ۲۳ اسفند در تهران درگذشت. آقای برومند هنگام مرگ ۹۳ سال داشت.

حسین موسویان، رییس هیات اجرایی جبهه ملی ایران با تایید خبر درگذشت وی گفت که آقای ادیب برومند با بیماری قلبی دست و پنجه نرم می‌کرد و از صبح دوشنبه دچار تنگی نفس شده بود.

به گفته موسویان، ادیب برومند در ساعات بعدازظهر مشغول استراحت می‌شود که در همان حالت فوت می‌کند.

رییس هیات اجرایی جبهه ملی ایران افزود آقای برومند در آرامگاهی که در زادگاه خود، شهر گز اصفهان ساخته بود، به خاک سپرده می‌شود.

عبدالعلی ادیب برومند فعالیت سیاسی خود را از جریان ملی شدن صنعت نفت در دهه سی شمسی آغاز کرد و از آن وقت تا هنگام مرگ از اعضای جبهه ملی بود.

او وکیل دادگستری بود و شعر می‌سرود.

عبدالعلی ادیب برومند به عنوان یکی از اعضای جبهه ملی ایران، از منتقدان پادشاهی پهلوی و از حامیان انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ بود. با وجود این، کوتاه مدتی پس از روی کار آمدن جمهوری اسلامی، آقای برومند و جبهه ملی نیز به صف منتقدان حکومت جدید پیوستند.

او از سال ۱۳۷۳ عملا به عنوان رهبر جبهه ملی فعالیت می‌کرد.

از آقای برومند دفاتر شعری مانند «ناله‌های وطن»، «پیام آزادی»، «دردآشنا»، «سرود رهایی»، «راز پرواز»، «مثنوی اصفهان» و «روزگار دژم» به چاپ رسیده است.

عبدالعلی ادیب برومند، پسرعمه عبدالرحمن برومند، رییس هیات اجرایی نهضت مقاومت ملی ایران و از نزدیکان شاپور بختیار بود که فروردین ۱۳۷۰ در عملیاتی که به جمهوری اسلامی ایران نسبت داده شد، با ضربات کارد در مقابل منزل مسکونی‌اش در پاریس به قتل رسید.

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG