لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۰۷

مجلس: شورای نگهبان نمی‌تواند پس از تأیید صحت انتخابات، منتخبی را رد صلاحیت کند


صحن مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی به استفساریه‌ای رای مثبت داده که بر اساس آن، شورای نگهبان نمی‌تواند پس از اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابیه، فرد منتخب را رد صلاحیت و آرای او را باطل کند.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش داده که نمایندگان مجلس، یکشنبه ۲۵ مهر، با ۱۵۱ رای موافق، ۶۶ رای مخالف و ۹ رای ممتنع با این استفساریه موافقت کردند.

در این استفساریه پرسیده شده بود: «آیا شورای نگهبان می‌تواند پس از اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابیه مربوطه صلاحیت منتخب را رد کند و به این وسیله آرای او را باطل نماید؟».

در پاسخ به این استفساریه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند: «خیر، پس از اعلام نظر قطعی و نهایی شورای نگهبان در مهلت ۲۰ روزه ... این شورا نمی‌تواند اظهارنظر مجددی درباره صلاحیت آن نامزد یا منتخب داشته باشد و چنانچه مدارک جدیدی درباره او به شورا رسیده باشد، این مدارک طبق ماده ۳۰ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی اعتبارنامه‌های منتخبان مورد رسیدگی قرار می‌گیرد».

این مصوبه همچنان باید به تایید شورای نگهبان برسد اما علی مطهری، نایب رئیس مجلس پیش‌بینی کرده که به دلیل حضور نماینده این شورا در جلسات کمیسیون مربوطه، شورای نگهبان آن را تایید می‌کند.

آقای مطهری در پاسخ به این پرسش که «آیا با تصویب این استفساریه زمینه ورود مینو خالقی به مجلس فراهم می‌شود؟» گفت: «البته این مصوبه ناظر به آینده است و صرفا ًبه خاطر موضوع خانم خالقی نیست ولی احتمالا مشکل ایشان را هم حل می‌کند».

این در حالی است که رئیس و سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس به خبرگزاری تسنیم گفته‌اند که «قانون عطف به ماسبق نمی‌شود» و «با مصوبه امروز خانم خالقی به مجلس شورای اسلامی راه پیدا نمی‌کند».

مینو خالقی، یکی از منتخبان اصفهان در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی بود که شورای نگهبان پس از انتخابات، علی‌رغم تایید نتیجه کلی شهر اصفهان، صلاحیت او را رد و آرای‌اش را باطل کرد.

یک نماینده مجلس پیشتر خبر داده بود که پرونده مینو خالقی، منتخب سوم اصفهان، با دستور رهبر جمهوری اسلامی ایران بسته شده و وی از ورود به مجلس باز مانده است.

XS
SM
MD
LG