لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۳۱

علیرغم چند بازداشت در عراق؛ «زائران ایرانی اربعین در امنیت هستند»


هزاران زائر شیعه در روزهای اخیر برای شرکت در مراسم اربعین مسیرهای منتهی به کربلا را پیاده طی کرده‌اند.
هزاران زائر شیعه در روزهای اخیر برای شرکت در مراسم اربعین مسیرهای منتهی به کربلا را پیاده طی کرده‌اند.

در حالی که یک مقام امنیتی عراق از بازداشت حداقل «شش تروریست» خبر داده که قصد «حمله به زائران اربعین» را داشتند، مقام‌های جمهوری اسلامی درباره امنیت مسیر و مراسم اربعین اطمینان خاطر می‌دهند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به نقل از سعد معن، سخنگوی فرماندهی عملیات بغداد گزارش داده که نیروهای امنیتی عراق «دو تروریست» را که روز جمعه شش آذر قصد «حمله به زائران اربعین» در جنوب بغداد داشتند، دستگیر کرده‌اند.

آقای معن از بازداشت «چهار تروریست» دیگر در نقطه‌ای دیگر از جنوب بغداد نیز خبر داده است.

با این حال مقام‌های ایرانی می‌گویند که زائران ایرانی اربعین در امنیت هستند، و از جمله احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران گفته که «تاکنون تحرک ضد امنیتی برای زائران اربعین مشاهده نشده» است.

به گزارش شنبه هفتم آذر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آقای پوردستان از زائران خواسته تا با «آرامش کامل از مرز‌ها تردد کنند» و تأکید کرده است: «هرگونه تحرک ضد امنیتی در نطفه نابود می‌شود».

در همین روز عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران هم گفته که «ما تا کنون شاهد هیچ گونه اقدام ضد امنیتی علیه زوار اربعین نبوده‌ایم و فقط یکی دو نفر که تبلیغات انحرافی داشته را شناسایی کرده و آن‌ها را به داخل کشور بازگردانده‌ایم».

آقای رحمانی فضلی درباره «احتمال ورود تروریست‌ها به همراه زوار» هنگام بازگشت از عراق به ایران، گفته است: «ما‌‌ همان کنترل‌هایی که موقع خروج از کشور در نظر گرفته‌ایم را در موقع ورود زوار هم ادامه می‌دهیم و حتی کنترل‌ها را بیشتر می‌کنیم تا اگر کسی بخواهد به صورت قاچاقی وارد کشور شود او را شناسایی کنیم».

حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز گفته که «با تلاش‌ نهادهای امنیتی، انتظامی و سپاه، اشراف اطلاعاتی خوب و کافی در مرز‌ها محقق شده» است و هشدار داده که «در صورت هرگونه تحرک گرو‌ه‌های تکفیری پاسخ ایران دندان‌شکن خواهد بود».

مراسم اربعین، مراسم ویژه چهلمین روز کشته شدن امام سوم شیعیان و اعضای خانواده و همراهانش، در اطراف شهر کنونی کربلا در عراق است، و اکنون چند سال است که صد‌ها هزار ایرانی برای شرکت در این مراسم و مراسم روز عاشورا، به کربلا می‌روند.

این در حالی است که به دنبال تصرف بخش‌هایی از خاک عراق توسط گروه حکومت اسلامی (داعش) نگرانی‌هایی درباره امنیت این مراسم وجود دارد.

XS
SM
MD
LG