لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۳۱

علی لاریجانی رئیس مجلس باقی ماند؛ مطهری و پزشکیان نایب رئیس


علی لاریجانی و مسعود پزشکیان

در انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ایران در روز چهارشنبه ۱۰ خرداد، علی لاریجانی به عنوان رئیس در جایگاه خود ابقا شد. مسعود پزشکیان و علی مطهری، دو نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در سمت‌های خود باقی ماندند.

دراین انتخابات همچنین محمدقسیم عثمانی، تنها نماینده سنی عضو هیئت رئیسه سال اول مجلس، امکان بازگشت به ترکیب هیئت رئیسه را پیدا نکرد و همچنین فریده اولادقباد تنها نامزد زن برای سمت دبیری هیئت رئیسه نیز به این هیئت راه نیافت.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

در همین حال یک عضو فراکسیون اصلاح‌طلبان، سه عضو فراکسیون مستقل‌ها، فراکسیون مشهور به حامیان علی لاریجانی و چهار عضو فراکسیون ولایی به عنوان دبیران و ناظران هیئت رئیسه انتخاب شدند.

علی لاریجانی با ۲۰۴ رای برای یک سال دیگر به عنوان رئیس مجلس انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، ۶۴ رای نیز «باطله» اعلام شد. آقای لاریجانی تنها نامزد سمت ریاست مجلس بود.

وی در خرداد سال ۹۵ با ۲۳۷ رای به عنوان رئیس مجلس انتخاب شد اما در انتخابات روز چهارشنبه به نسبت سال گذشته ۳۳ رای کمتر کسب کرد.

درانتخابات سال گذشته، مصطفی کواکبیان، دیگر نامزد سمت ریاست مجلس، تنها ۱۱ رای کسب کرده بود.

درانتخابات هیئت رئیسه مجلس، همچنین مسعود پزشکیان با ۱۷۹ و علی مطهری با ۱۶۳ رای به عنوان نایب رئیس اول و دوم مجلس انتخاب شدند.

حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس فراکسیون ولایی و هادی قوامی، عضو فراکسیون مستقل‌های مجلس، دیگر نامزدهای این سمت بودند.

سال گذشته و در اولین انتخابات هیئت رئیسه مجلس دهم، مسعود پزشکیان با ۱۵۸ رای به عنوان نایب رئیس اول مجلس و علی مطهری نیز با ۱۳۳ رای یعنی ۱۰ رای بیشتر از حمیدرضا حاجی‌بابایی به عنوان نایب رئیس دوم مجلس انتخاب شده بودند.

در روزهای گذشته گزارش‌هایی درباره توافق دو فراکسیون‌های مستقلین و ولایی با یکدیگر برای ارائه فهرست واحد در انتخابات هیئت رئیسه منتشر شده بود که بر اساس این توافق علی مطهری از نایب رئیسی مجلس حذف می‌شد.

کاظم جلالی، رئیس فراکسیون مستقلین مجلس، این گزارش‌ها را تکذیب کرده و گفته بود که این فراکسیون به دنبال ثتبیت رئیس و دو نایب رئیس مجلس و تقسیم ۹ کرسی باقیمانده هیئت رئیسه به صورت مساوی بین سه فراکسیون مجلس است.

تقاضای علی مطهری برای رفع حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، رهبران جنبش سبز، و برخی دیگر از مواضع آقای مطهری، اعتراض تعدادی از حامیان رهبر جمهوری اسلامی و برخی از اصولگرایان را به دنبال داشته است.

در انتخابات هیئت رئیسه مجلس همچنین محمدعلی وکیلی، عضو فراکسیون امید، غلامرضا کاتب، عضو فراکسیون مستقلین و احمد امیرآبادی فراهانی، اکبر رنجبرزاده، محمدحسین فرهنگی و امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، چهار عضو فراکسیون ولایی، به عنوان دبیر انتخاب شدند.

پیش از این، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، عضو فراکسیون امید، در سمت دبیری هیئت رئیسه حضور داشت که در انتخابات روز چهارشنبه، محمدحسین فرهنگی، عضو فراکسیون ولایی، جایگزین او شد.

روز چهارشنبه همچنین، اسدالله عباسی، عضو فراکسیون ولایی و محمد عاشوری و بهروز نعمتی، دو عضو فراکسیون مستقلین، به عنوان ناظران هیئت رئیسه انتخاب شدند.

درهیئت رئیسه سابق، محمدقسیم عثمانی از جمله ناظران هیئت رئیسه بود که در انتخابات روز چهارشنبه، اسدالله عباسی، جانشین او شد.

آقای عثمانی از نمایندگان اهل سنت است و با انتخاب او در سال ۹۵ برای نخستین بار یک سنی عضو هیئت رئیسه مجلس ایران شده بود.

انتخابات هیئت رئیسه مجلس، هرساله در خردادماه برگزار می‌شود.

فراکسیون امید مجلس که محمدرضا عارف ریاست آن را بر عهده دارد، در ابتدا فراکسیون اکثریت مجلس شامل اصلاح‌طلبان و حامیان دولت بود.

با این حال برخی از حامیان علی لاریجانی که با حضور در فهرست امید به مجلس راه یافته بودند، از جمله کاظم جلالی فراکسیون دیگری را با عنوان فراکسیون مستقلین راه‌اندازی کردند که تعدادی از نمایندگان مشهور به اصولگرای میانه‌رو عضو آن هستند.

در کنار این دو فراکسیون، حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر آموزش و پرورش در دولت محمود احمدی‌نژاد، رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس است که اصولگرایان مخالف دولت حسن روحانی و اصولگرایان تندروتر را شامل می‌شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG