لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۴۴

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با محکوم کردن تازه‌ترین گزارش وزارت خارجه آمریکا از موارد نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی، متقابلا دولت ایالات متحده را متهم کرد که خود «کارنامه بسیار بد و تیره»ای در حوزه حقوق بشر دارد.

بهرام قاسمی، سخنگوی این وزارتخانه، روز شنبه، ۱۴ اسفند، گفت که دولت آمریکا به دلیل این «کارنامه بسیار بد و تیره در داخل آن کشور و در سطح بین‌المللی، در موقعیتی نیست که بتواند پیرامون وضعیت حقوق بشر در دیگر کشورها اظهارنظر کند».

این پاسخ معمول مقام‌های ایران به انتقادات از وضع حقوق بشر در ایران است: یا کشورها را به مداخله متهم می‌کنند یا می‌گویند خود آن کشورها وضعی بدتر دارند.

اما فقط دولت آمریکا نیست که جمهوری اسلامی را ناقض حقوق بشر معرفی می‌کند. بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی و غیردولتی مدافع حقوق بشر مانند عفو بین‌الملل و سازمان ملل متحد نیز اتهام مشابهی به ایران وارد می‌کنند و جمهوری اسلامی از معدود حکومت‌های جهان است که برای بررسی نقض حقوق بشر در آن، سازمان ملل متحد گزارشگری ویژه تعیین کرده است.

با وجود این، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز شنبه گفت که «دولت آمریکا از چنین جایگاه و حقی برخوردار نیست و به هیچ وجه نمی‌تواند و نباید خود را در جایگاهی تصور کند تا در مورد وضعیت جهانی حقوق بشر به طور یک‌سویه و کاملا سیاسی به قضاوت بنشیند».

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش خود از وضعیت حقوق بشر در سال ۲۰۱۶ که روز شنبه منتشر شد یک بار دیگر از نقض حقوق بشر در ایران انتقاد کرد.

یکی از انتقادات آمریکا از نقض حقوق بشر در ایران، به محدودیت شدید آزادی‌های مدنی از جمله آزادی بیان، تجمعات، مذهب و رسانه‌ها مربوط است.

از دیگر موارد مورد اشاره آمریکا، فقدان آیین دادرسی عادلانه و مجازات اعدام برای جرایمی است که بر اساس آیین دادرسی عادلانه مستحق چنین مجازاتی نیستند، همچنین نحوه غیرانسانی اجرای مجازات و «دور از ‌شان انسانی» برای زندانیانی است که خودسرانه و غیرقانونی بازداشت، شکنجه یا کشته می‌شوند.

این گزارش همچنین ضمن انتقاد از خشونت سیاسی و مفقود شدن مخالفان تصریح می‌کند: «شهروندان (ایران) برای تعیین حکومت از طریق مسالمت‌آمیز و انتخابات آزاد و عادلانه با محدودیت روبه‌رو هستند.»

در گزارش وزارت امور خارجه آمریکا برای سال ۲۰۱۶ از وضعیت زندان‌های ایران نیز انتقاد شده است.

این گزارش همچنین ضمن انتقاد از رویکرد جمهوری اسلامی در قبال اقلیت‌های دینی و مذهبی تصریح کرده است که در سال ۲۰۱۶ حکومت ایران علیه زنان، اقلیت‌های دینی و قومی و همجنسگرایان از خشونت استفاده کرده است.

اما سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید که «اقدام اخیر آمریکا در راستای ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا و ایجاد مزاحمت برای خانواده‌های مسلمان در آن کشور» از موارد دیگر نقض حقوق بشر در ایالات متحده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG