لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۴۰

خوشبینی عربستان به توافق اوپک: ایران تولید نفت را در سطح پیش از تحریم‌ها «فریز» کند


وزیر نفت عربستان گفته که ایران می‌تواند «بجای پیوستن به کاهش تولید نفت، تولید خود را در سطح قبل از تحریم‌ها، فریز کند».

وزیر نفت عربستان با اظهار خوشبینی به توافق اوپک پیرامون کاهش تولید نفت گفته است که این کشور «سهمی عمده» در کاهش تولید اوپک می تواند تقبل کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی همچنین درباره تولید ایران نیز گفته است که این کشور می تواند «بجای پیوستن به کاهش تولید نفت فقط تولید نفت خود را در سطح قبل از تحریم‌ها، فریز (تثبیت تولید) کند».

سطح کنونی تولید روزانه نفت ایران بر اساس ارزیابی اوپک حدود ۳.۷ میلیون بشکه است، اما ایران می گوید که تولید واقعی‌اش حدود ۳.۹ میلیون بشکه است.

وزیر نفت ایران نیز روز چهاشنبه ۱۰ آذرماه بدون اشاره به تولید کنونی نفت کشور اعلام کرد که صادرات نفت و میعانات گازی ایران به ۲.۸ میلیون بشکه در روز رسیده است.

رویترز می نویسد که اظهارات خالد الفالح در حالی است که قبلا عربستان می گفت ایران نیز باید به طرح کاهش تولید نفت اوپک بپیوندد.

اظهارات وزیر نفت عربستان به همراه برخی دیگر از اعضای اوپک که همگی خوشبینی خود را برای کاهش تولید سازمان اعلام کرده اند، باعث شد که قیمتهای جهانی نفت در روز جاری حدود ۸.۵ درصد افزایش یابد و در مرز ۵۰ دلار قرار گیرد.

اعضای اوپک چهارشنبه ۱۰ آذرماه گرد هم آمده اند تا موضوع کاهش تولید نفت سازمان برای بالا بردن قیمتهای جهانی نفت خام را مذاکره کنند.

در این میان خبرگزاری شانا از قول بیژن زنگنه وزیر نفت ایران گزارش داد که وی در حاشیه نشست اوپک به خبرنگاران گفت که «کاهش تولید نفت اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) یک میلیون تا یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در روز خواهد بود».

در این میان، روسیه نیز که تنها به فریز نفتی تن داده بود، ظاهرا متقاعد شده است که تولید خود را کاهش دهد. روسیه عضو اوپک نیست، اما ماه گذشته با تولید ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه، بیشترین حجم تولید از زمان فروپاشی شوروی را رقم زد.

عربستان ماه گذشته ۱۰.۵ میلیون بشکه تولید داشت. روسیه به همراه برخی دیگر از کشورهای تولید کننده غیر عضو اوپک طی ماههای گذشته همواره با اوپک مذاکره داشتند که تولید جهانی نفت را با همکاری همدیگر کاهش دهند.

اکساندر نواک وزیر انرژی روسیه اخیرا اعلام کرد که اوپک از دیگر کشورهای تولید کننده انتظار دارد که تولید خود را مجموعا نیم میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

در این میان، زنگنه اعلام کرده است که «پس از تماس تلفنی رؤسای جمهوری ایران و روسیه، وزیران نفت و انرژی الجزایر و ونزوئلا که در مسکو بودند گفتند که موضع الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه تغییر کرده و روسیه آماده است تولید خود را کاهش دهد و با اوپک هم همراهی کند».

وزرای نفت الجزایر و ونزوئلا دو روز قبل به مسکو سفر کردند.

ماه گذشته اوپک ۳۳ میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه تولید داشت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG