لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۰۸

انتقاد خامنه‌ای از «برداشت‌ نادرست» از سخنانش درباره اقتصاد


آقای خامنه‌ای در دیدار با تعدادی از مسئولان حکومتی، گفت: «آن وارداتی باید متوقف شود که کارخانه‌ داخلی و تولید را تعطیل می‌کند».

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، با «انتقاد از برخی برداشت‌های نادرست» از سخنان اخیرش درباره امور اقتصادی و مشخصا واردات به ایران توضیح داد که «منظور از منع واردات، واردات کالاهایی نیست که در داخل به‌ قدر کافی تولید نمی‌شوند یا واردات آنها می‌تواند برای تولید داخل الگو قرار گیرد».

آقای خامنه‌ای روز دوشنبه، ۲۱ فروردین، در دیدار با تعدادی از مسئولان حکومتی، گفت: «آن وارداتی باید متوقف شود که کارخانه‌ داخلی و تولید را تعطیل می‌کند.»

رهبر جمهوری اسلامی اشاره‌ای به این نکرده که چه اشخاص یا گروه‌هایی از سخنان پیشین او درباره این مسئله «برداشت‌های نادرست» داشتند.

علی خامنه‌ای روز اول فروردین سال جاری در جریان یک سخنرانی در مشهد، با انتقاد از وضعیت اقتصادی ایران گفت که «واردات کالاهایی که در داخل به اندازه کافی تولید می‌شوند، باید حرام شرعی و قانونی شناخته شود».

او همچنین «واردات کالاهای مصرفی دارای تولید داخل همچون مواد خوراکی، پوشاک، وسایل منزل و لوازم‌التحریر» را «مایه شرمندگی در مقابل تولیدکننده و فروشندگان خارجی این کالاها» توصیف کرد.

به دنبال این سخنان، پنج چهره اقتصادی جمهوری اسلامی نزدیک به اصولگرایان، مانند علیرضا زاکانی، پرویز داوودی و حسین صمصامی در نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار «تبدیل فتوای رهبر انقلاب درباره حرمت واردات کالاهای تولید داخل به منع قانونی و اجرایی» شدند.

۴۵ نماینده مجلس هم روز ۲۰ فروردین در تذکری به بیژن زنگنه، وزیر نفت، خواستار «جلوگیری از واردات بی‌رویه لوله‌های بدون درز» شدند و این کار را «حرام شرعی» توصیف کردند.

رهبر جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر چند بار انتقادهایی از روند واردات در ایران داشته است.

آقای خامنه‌ای از جمله در سال گذشته از واردات «خودروهای آمریکایی» به شدت انتقاد کرد و گفت که «خود آمریکایی‌ها هم خودروی آمریکایی سوار نمی‌شوند».

دیدن نظرات (۱۰۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG