لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۱۷

رئیس‌جمهور برکنار شده مصر بار دیگر به حبس ابد محکوم شد


در حالی که حکم اعدام و محکومیت به دو بار حبس ابد برای محمد مرسی، رئیس‌جمهور سابق مصر، در حال فرجام‌خواهی است، دادگاهی در مصر بار دیگر آقای مرسی را به حبس ابد محکوم کرده است.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از وکیل مدافع رئیس‌جمهور سابق مصر حاکی است که دادگاه مصر روز شنبه ۲۹ خرداد، محمد مرسی را به اتهام «رهبری گروهی غیرقانونی» به ۲۵ سال زندان محکوم کرده که عملاً از آن به عنوان حبس ابد یاد می‌شود.

این دادگاه همچنین محمد مرسی را به اتهام «داشتن اسناد محرمانه سرقت شده مرتبط با امنیت ملی» به ۱۵ سال زندان محکوم کرده اما او از اتهام ارائه اسناد محرمانه به قطر تبرئه شده است.

علاوه بر آقای مرسی دو همکار دیگر او از جمله امین الصیرافی، از وزیران پیشین کابینه، حکم ۲۵ سال زندان دریافت کرده‌اند.

همچنین آقای صیرافی و دخترش کریمه نیز حکم ۱۵ سال حبس در ارتباط «اسناد سرقت شده» دریافت کرده‌اند.

دادگاه علاوه بر این شش تن، از جمله دو خبرنگار شبکه الجزیره را به دلیل ارائه اسناد محرمانه به قطر به اعدام محکوم کرده است. حکمی که با واکنش شبکه خبری الجزیره روبه‌رو شده، و این شبکه خبری حکم صادره را «غیرعادلانه، سیاسی» و در تقابل با آزادی رسانه‌ها ارزیابی کرده است.

محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده مصر، به حبس ابد محکوم شده است. آقای مرسی پیشتر نیز در دادگاه جداگانه‌ای به اعدام محکوم شده بود.

قطر از حامیان اصلی محمد مرسی بود در حالی که عربستان سعودی از برکناری رئیس جمهور اسلامگرای سابق توسط ارتش مصر حمایت کرد.

محمد مرسی، اولین رئیس جمهور مصر است که پس از برکناری حسنی مبارک، در یک انتخابات دموکراتیک به این سمت رسید.

آقای مرسی از رهبران گروه اسلامگرای اخوان‌المسلمین بود که از بزرگترین و قدیمی‌ترین گروه‌های اسلامگرا در منطقه به شمار می‌آید.

اما عملکرد محمد مرسی در مقام ریاست جمهوری به سرعت با مخالفت‌های عمومی مواجه شد تا اینکه ارتش مصر در تیرماه ۱۳۹۲ و به دنبال چند روز تظاهرات صدها هزار مخالف، او را از سمت خود برکنار کرد.

عبدالفتاح السیسی، فرمانده کل نیروهای مسلح مصر در آن هنگام، رئیس‌جمهور کنونی این کشور است.

پس از برکناری آقای مرسی، گروه اخوان‌المسلمین، و اعضا و رهبران آن به شدت سرکوب شدند.

XS
SM
MD
LG