لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۱۵

معترضان در کابل خواستار استعفای روسای دولت شدند


پلیس کابل برای متفرق کردن معترضان تیر هوایی و گاز اشک‌آور شلیک کرده است.

صدها نفر از مردم کابل روز جمعه، ۱۲ خرداد، با حرکت به سمت محل انفجار مرگبار که روز چهارشنبه در مرکز این شهر رخ داد، علیه روسای دولت افغانستان شعار سر دادند.

معترضان دولت افغانستان را به «بی‌کفایتی» در تامین امنیت متهم کرده و خواستار استعفای رئیس جمهور و رئیس اجرایی این کشور هستند.

پلیس کابل برای متفرق کردن معترضان تیر هوایی و گاز اشک‌آور شلیک کرده است.

معترضان هم به سمت آنها سنگ پرتاب کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تعدادی از معترضان، عکس اعضای خانواده یا نزدیکان خود را که در انفجار اخیر کشته شده‌اند، در دست داشتند.

در انفجار مهیب اخیر در منطقه امنیتی مرکز شهر کابل که مراکز اصلی دولتی و سفارتخانه‌های زیادی در اطراف آن قرار دارند، بیش از ۹۰ نفر کشته و نزدیک به ۵۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

از این عملیات که با انفجار یک تانکر آب پر از مواد منفجره رخ داد، به عنوان یکی از مهیب‌ترین انفجارها در شهر کابل طی سال‌های اخیر نام می‌برند که تلفات و ویرانی‌های زیادی تا شعاع ده‌ها متر بر جا گذاشت.

کابل و دیگر نقاط افغانستان در سال‌های اخیر صحنه انفجارها و عملیات مسلحانه زیادی بوده‌اند و دولت مرکزی این کشور برای تامین امنیت با مشکل مواجه است.

در حالی که هنوز هیچ گروهی از جمله طالبان مسئولیت انفجار اخیر را بر عهده نگرفته، اما طالبان افغانستان به رئیس جمهور این کشور درباره «انتقام‌گیری» از زندانیان وابسته به این گروه هشدار داد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در بیانیه‌ای گفت که مقام‌های کابل، مسئول هرگونه «انتقامی» خواهند بود.

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، پیشتر در واکنش به حمله مرگبار روز چهارشنبه گفته بود که ۱۱ شبه نظامی زندانی وابسته به شبکه حقانی، از گروه‌های مرتبط با طالبان که با حکم اعدام مواجهند، مجازات خواهند شد.

این در حالی است که طالبان افغانستان دخالت در انفجار اخیر کابل را رد کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG