لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۳:۳۰

چند دانشجوی بهایی از دانشگاه‌های مختلف ایران «اخراج شدند»


به نوشته سایت بهایی نیوز وصال لقایی‌فر، دانشجوی مهندسی شیمی یکی از دانشجویان اخراجی است.
به نوشته سایت بهایی نیوز وصال لقایی‌فر، دانشجوی مهندسی شیمی یکی از دانشجویان اخراجی است.

منابع خبری بهاییان از اخراج یا عدم صدور مدرک تحصیلی تعدادی از دانشجویان بهایی در دانشگاه‌های مختلف ایران خبر می‌دهند.

مرتضی اسماعیل پور، مدیر سایت بهایی نیوز، نیز در گفت‌وگو با رادیو فردا این اخبار را تأیید کرده است.

فرزاد صفایی، دانشجوی متالورژی صنعتی، وفا هویدایی، دانشجوی فیزیک و وصال لقایی‌فر، دانشجوی مهندسی شیمی، از دانشجویانی هستند که «به علت بهایی بودن» در روزهای اخیر از دانشگاه‌های مختلف ایران اخراج شدند.»

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

خبرگزاری بهاییان ایران همچنین گزارش داده که «مسئولان دانشگاه پیام نور کوار در استان فارس به دلیل عقاید مذهبی یکی از دانشجویان خود به نام فرزان معصومی که دانشجوی ورودی ۱۳۹۱ بود از صدور مدرک تحصیلی وی ممانعت به عمل آوردند».

بر اساس این گزارش، آقای معصومی «پس از گذراندن ۱۳۷ واحد در رشته علوم سیاسی در مقطع کارشناسی به دلیل باورمند بودن به آئین بهایی از اخذ مدرک تحصیلی خود بازماند».

این منبع خبری همچنین گزارش داده که فرزاد صفایی، دانشجوی ورودی ۱۳۹۲ در مقطع کارشناسی پیوسته در رشته متالورژی صنعتی دانشگاه آزاد اهواز، پس از گذراندن هشت ترم، در اواخر اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ «پس از احضار از سوی حراست دانشگاه و مسدودشدن کاربری دانشجویی در وبسایت دانشگاه از ادامه تحصیل منع شد».

بهایی‌نیوز همچنین از اخراج وصال لقایی‌فر، دانشجوی مقطع کارشناسی در رشته مهندسی شیمی دانشگاه امیرکبیر تفرش، با وجود «فشار جهت ترک آیین بهایی» خبر داده و افزوده که او در نهایت «به دلیل تأکید به باورمند بودن به آیین بهایی در ابتدای ترم هفت از دانشگاه اخراج شد».

وفا هویدایی، دانشجوی مقطع کارشناسی در رشته فیزیک دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک نیز دیگر دانشجویی است که به گزارش بهایی‌نیوز، به دلیل بهایی بودن «در ترم دوم از دانشگاه اخراج شد».

مسئولان جمهوری اسلامی، آیین بهایی را به عنوان یک دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسند و از این آیین با عناوینی مانند «فرقه ضاله» نام می‌برند.

در چهار دهه گذشته، هزاران بهایی از دانشگاه‌های ایران اخراج و از کار بیکار شده‌اند. بسیاری از بهاییان نیز زندانی و اعدام یا وادار به ترک ایران شده‌اند.

در آیین بهایی از ایران به عنوان کشوری «مقدس» نام برده می‌شود و آموختن زبان فارسی را به پیروان خود در سرتاسر جهان توصیه می‌کند.

XS
SM
MD
LG