لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۲۶

مجمع عمومی سازمان ملل از شورای امنیت خواست برای توقف جنگ در سوریه اقدام کند


در جریان جنگ داخلی سوریه در شش سال گذشته، صدها هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر آواره شدند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با اکثریت آرا، از شورای امنیت خواست تا «فوراً» برای پایان دادن به حملات علیه غیرنظامیان و مناطق محاصره شده در سوریه، اقدام کند.

این قطعنامه «غیرالزام‌آور»، جمعه ۱۹ آذر و با ۱۲۲ رای موافق در برابر ۱۳ رای مخالف به تصویب رسید، و ایران در کنار روسیه و چین با این قطعنامه مخالفت کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد همچنین با ابراز نگرانی عمیق از وخامت شرایط در مناطق سوریه به ویژه شهر حلب، خواستار ارسال فوری کمک‌های بشردوستانه به این شهر شد.

در این زمینه سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، گفت که تصویب این قطعنامه به روسیه و بشار اسد می‌گوید «قتل عام را متوقف کنید».

خانم پاور همچنین به دولت سوریه و متحدانش هشدار داد تا مردم حلب را به «شکنجه‌گاه‌ها» نفرستند.

اما ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل، این قطعنامه را «لفاظی تهاجمی» توصیف کرد و گفت که در آن به راه‌های مبارزه با گروه‌های تروریستی اشاره نشده است.

درخواست مجمع عمومی سازمان ملل از شورای امنیت در حالی است که دوشنبه گذشته روسیه و چین پیش‌نویس قطعنامه‌ای در این شورا درباره آتش‌بس هفت روزه در حلب را وتو کردند.

در آن زمان خبرگزاری رویترز گزارش کرد که روسیه مدعی است چنین آتش‌بسی به گروه‌های شورشی فرصت باسازی می‌دهد.

قطعنامه غیرالزام‌آور مجمع عمومی همزمان با تشدید حملات به مناطق تحت کنترل شورشیان در حلب تصویب شده است.

کنترل بخش شرقی این شهر سوریه در سال‌های اخیر در دست مخالفان مسلح بشار اسد بود اما نیروهای نظامی سوریه با همکاری روسیه، ایران و حزب‌الله لبنان موفق شده‌اند بخش‌های وسیعی از این شهر را بازپس گیرند.

در جریان جنگ داخلی سوریه در شش سال گذشته، صدها هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر آواره شدند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG