لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۴۲

دو فیلم ایرانی در فستیوال لایپزیک


فستيوال لايپزيک، روز ۲۷ اکتبر با فيلم مستند«مردی روی سيم»، ساخته جيمزمارش و محصول مشترک بريتانيا و ايالات متحده، افتتاح می شود.

پنجاه و يکمين دوره فستيوال بين المللی فيلم مستند و انيميشن لايپزيک در شهر لايپزيک آلمان از روز دوشنبه ۲۷ اکتبر( ششم آبان) آغاز می شود.


بخش رقابتی اصلی، مستند بين المللی، مستند سازان جوان، افغانستان از درون، سيگارکشيدن يا سيگارنکشيدن و بهترين های تلويزيون، برنامه های مختلف بخش مستند فستیوال را تشکيل می دهند و قسمت انيميشن شامل بخش های رقابتی اصلی، انيميشن مستند، انيميشن مدرن آلمان، انيميشن برای کودکان و بخشی به نام انيميشن مستند بيشتر از واقعيت است .


دربخش رقابتی فيلم های مستند، نوزده فيلم از کشورهايی مانند لهستان، شيلی، اسلوواکی، هند، برزيل، جمهوری چک، روسيه، آلمان، ژاپن و فرانسه شرکت کرده اند.


این درحالی است که هيج فيلم مستندی از ايالات متحده در اين بخش پذيرفته نشده است .


فستيوال فيلم لايپزيک که هرسال مطرح ترين آثار سينمای مستند را به نمايش می گذارد امسال نگاهی دارد به آثار مستندسازان افغانستان . در بخش ويژه ای ۱۵ فيلم مستند از کارگردانان افغان به نمايش درمی آيد

فستيوال لايپزيک، روز ۲۷ اکتبر با فيلم مستند«مردی روی سيم»، ساخته جيمزمارش و محصول مشترک بريتانيا و ايالات متحده، افتتاح می شود.


اين فيلم، داستان زندگی مرد بند بازی است که در سال ۱۹۷۴ به طورغيرقانونی، فاصله ميان ساختمان های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در نيويورک را از روی طناب طی کرد .


اين حرکت را هنرمندانه ترين جرم قرن نام گذاشته اند .


فستيوال فيلم لايپزيک که هرسال مطرح ترين آثار سينمای مستند را به نمايش می گذارد، امسال نگاهی دارد به آثار مستندسازان افغانستان و در بخش ويژه ای، ۱۵ فيلم مستند از کارگردانان افغان به نمايش درمی آيد.


از مهم ترين اين مجموعه می توان به فيلم مستند «دختری ازکابل» ساخته شکيبا آديل و« يک روز از زندگی راحله»ساخته دل افروز زيرک اشاره کرد. اين اولين بار است که سينمای مستند افغانستان در اين وسعت در يک فستيوال بين المللی معرفی می شود.


از سينمای مستند ايران نيز دو فيلم «باد دبور» به کارگردانی محمدرسول اف در بخش مستند بين المللی و «سيانوزه» ساخته رخساره قائم مقامی در بخش مسابقه فيلم سازان جوان به نمايش درمی آيند.


فستيوال لايپزيک روز دوم نوامبر(۱۱ آبان) به کار خود پايان می دهد.


XS
SM
MD
LG