لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۲۶

عکس های مریلین مونرو در حراجی کریستی


مریلین مونرو در تیزر فیلم «آقایان موطلایی‌ها را ترجیح می‌دهند» عکس از: ویکیپدیا

حراجی کريستی بيش از ۱۰۰ قطعه عکس از مریلين مونرو، ستاره قديمی هاليوود، را در ماه دسامبر به حراج می‌گذارد.


مسئولان حراجی کريستی انتظار دارند که اين عکس‌ها در روزهای ۱۶ و ۱۷ دسامبر، دست‌کم بين ۸۰۰ هزار دلار تا يک ميليون دلار به فروش برسند.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، بخشی از اين عکس‌ها توسط عکاسی به نام «آندره دو دينز» و در زمانی گرفته شده است که مریلين مونرو هنوز در جهان معروف نشده بود.


نورما جین بيکر که بعدها نام خود را به مریلين مونرو تغييرداد، در سال ۱۹۴۹، مدل اولين پروژه عکاسی آقای دينز بوده است.


آندره دو دينز که از مریلين مونرو به عنوان «فرشته‌ای بر روی زمين» ياد کرده است، او را در آن زمان دختر جوانی با «فريبندگی و نشاطی معصومانه» توصيف می‌کند.


عکس‌های مریلين مونرو که سرگذشت زندگی کوتاه او را از گمنامی تا تبديل شدن او به «بمب سکس» را به تصوير کشيده‌اند، توسط عکاسان معروفی چون «تام کلی»، «ريچارد آودان»، «برت استرن» و«کرنل کاپا» گرفته شده‌اند.اين مجموعه عکس هم چنين شامل عکس هايی می شود که مرلين مونرو تنها چند هفته قبل ازمرگ اش در ۳۶ سالگی، برای مجله «ووگ» انداخته است.

اين عکس‌ها مریلين مونرو را در حالت‌های مختلفی چون بازيگوش، سکسی، معصوم، ترسان و يا غمگين نشان می‌دهند.


قيمت بعضی از عکس‌ها از ۷هزاردلارتا ۹ هزاردلار شروع می‌شود.


«جاش هولدمن»، رئيس حراجی هنر قرن بيستم کريستی، معتقد است: «مریلين مونرو، يکی از مهم‌ترين نمادهای تاريخ آمريکا در صد سال گذشته است.» اين مجموعه عکس هم چنين شامل عکس‌هايی می شود که مریلين مونرو تنها چند هفته قبل ازمرگ اش در ۳۶ سالگی برای مجله «وگ» انداخته است.


به نوشته آسوشيتدپرس، حراجی کريستی حراج هفته آينده خود را بزرگ‌ترين حراج عکس‌های مریلين مونرو تاکنون می‌داند.


مریلين مونرو مدل، هنرپيشه، تهيه‌کننده و خواننده در سال ۱۹۲۶ در ايالت کاليفرنيای امريکا به دنيا آمد. او ابتدا به کار مدل عکاسی روی آورد اما در سال ۱۹۴۶ با ايفای نقش های کوچک وارد دنيای سينما شد. او با بازی در فيلم «همه چيز درباره ايو» معروف شد و بعدها با بازی در فيلم‌های «چگونه می‌شود زن يک ميليونر شد» و «آقايان موطلایی‌ها را ترجيح می‌دهند» تبديل به سمبل سکس در جهان سينما شد.


مریلين مونرو برای بازی در فيلم «بعضی‌ها داغ‌شو دوست دارند» در سال ۱۹۵۹ توانست جايزه گلدن گلوب بهترين بازيگر زن را به دست آورد.


او در سال ۱۹۵۶ با آرتورميلر نمايشنامه‌نويس پرآوازه آمريکايی ازدواج کرد، اما پنج سال بعد از او جدا شد.


مریلين مونرو در اوت ۱۹۶۲ به دليل نامعلومی به وسيله خوردن قرص به زندگی خود پايان داد. آخرين فيلم او «ناجورها» نام دارد که در آن با «کلارک گيبل» ستاره هاليوود هم‌بازی است.


موسسه فيلم آمريکا در سال ۱۹۹۹ مریلين مونرو را به عنوان ششمين ستاره تمامی دوران سينما معرفی کرد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG