لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۴۷

دستگیری یکی از مظنونان به طراحی حملات بمبئی


هندی‌های، در اطراف هتل تاج در بمبئی -محلی اصلی حوادث تروریستی ۲۶ نوامبر- به یاد قرباینان شمع روشن کرده‌اند (عکس از epa)

به گزارش خبرگزاری های بین المللی و به نقل از منابعی در پاکستان، در حمله نيروهای امنيتی آن کشور به اردوگاه گروهی از شبه نظاميان در منطقه کشميردر اواخر روز يکشنبه، چندين مظنون به دست داشتن در حملات تروريستی ماه گذشته در بمبئی (مومبای)، دستگير شدند.


یکی از دستگیر شدگان که «زکی الرحمن لخوی» معرفی شده است، از فرماندهان گروه اسلام گرای «لشکر طيبه» است.


«زکی الرحمن لخوی» از جانب مقام های امنيتی هند، به عنوان طراح اصلی حملات تروريستی ۲۶ نوامبر شهر بمبئی، معرفی شده بود. روزنامه پاکستانی «دان» گزارش داد: «لخوی» توسط مقامات امنيتی پاکستان در نزديکی مظفرآباد، مرکز کشمير، دستگير شده است.نيروهای امنيتی پاکستان به اردوگاهی حمله کردند که مورد استفاده گروه «جماعت الدعوه» از «لشکرطيبه» قرار می گرفت. «جماعت الدعوه» پيش از اين هرگونه ارتباط با «لشگر طيبه» را تکذيب کرده و گفته بود، فعاليت آن ها بر امور مذهبی و کمک به فقرا و نيازمندان متمرکز است.


درحمله به اين اردوگاه، هم چنين دست کم شش مظنون ديگر بازداشت شده اند.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، در درگيری نيروهای امنيتی پاکستان با شبه نظاميان در اين اردوگاه، چندين نفر نیز زخمی شده اند.


به گفته مقام های هندی، يکی از مهاجمين که پس از مهار حملات در بمبئی زنده دستگیر شد، مسئول حملات راگروه شبه نظامی پاکستانی «لشکر طيبه» معرفی کرده است.


دولت هند، پاکستان را مسئول حملات تروريستی بمبئی دانست و اين باعث بروز تنش در روابط دو کشور شد. دو کشور همسايه هند و پاکستان که هردو دارای سلاح هسته ای هستند، از زمان استقلال در سال ۱۹۴۷ (۶۱ سال پيش) تا کنون، سه بار با يکديگر وارد جنگ شده اند. اين دو کشور تا پيش از دهه چهل ميلادی، مستعمره بریتانیا بوده اند.


در حملات تروريستی ۲۶ نوامبر به بمبئی که به گفته پليس هند در آن ۱۰ مرد مسلح شرکت داشتند، دست کم ۱۶۳ نفر جان باختند.


XS
SM
MD
LG