لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۲۸

یاس: رپ در مورد مشکلات جامعه است


ياس، خواننده رپ ۲۷ ساله تهرانی.

ياس، خواننده رپ ۲۷ ساله تهرانی، اولين و تنها «رپر» ايرانی که ترانه ای از او مجوز عرضه و پخش از وزارت ارشاد جمهوری اسلامی گرفته، با سایت «هوفينگتون پست» در آمريکا گفت وگويی انجام داده است.


ياس با نام واقعی «ياسر» تا کنون کنسرت هايی را در شهرهای دوبی، لندن، نيويورک و لس آنجلس برگزار کرده است.


او برای اولين بار در سن ۱۶ سالگی به خاطر ترانه های هيپ هاپی که پدرش برای او از آلمان می آورد، با اين نوع موسيقی آشنا شد.


ياس در مورد شيفتگی خود به موزيک «هيپ هاپ» به هوفينگتون پست می گويد:«وقتی برای اولين بار به موسيقی هيپ هاپ گوش دادم، مجذوب طنين محکم آن شدم و انرژی که در خود داشت.»


ياس با اشاره به اين موضوع که از ريتم موسيقی هيپ هاپ لذت می برده است، به متن ترانه های اين نوع از موسيقی اشاره می کند و اين که چطور بعد از درک معنی ترانه ها، متن انها بيش از ريتم شان او را تحت تاثير قرار داده است زيرا «در مورد جامعه، فرهنگ و مسائل اجتماعی» بوده است.


هيپ هاپ، سبکی از موسيقی آمريکايی ست که در دهه ۸۰ ميلادی در جنوب برانکس (منطقه ای در نيويورک) به وجود آمد. در اين نوع موسيقی که شاخه ای از موزيک رپ است، خوانندگان (که اکثرا سياه پوست هستند)، ترانه هايی با مضامين انتقادی و اعتراضی و به صورت مزون اجرا می کنند. اجرايی که با نوعی اعتراض و عصبيت نيز همراه است.


«مردم ايران به دنبال صلح هستند و می خواهند با آمريکا و آمريکايی ها رابطه داشته باشند. و آن طور که من در آمريکا متوجه شدم، مردم آمريکا هم همين را می خواهند.»


یاس خواننده رپ


ياس فعاليت حرفه ای خود را تنها سه روز بعد از زلزله بم آغاز کرد. ترانه «بم» ساخته ياس که در مورد زلزله اين شهر بود، نام اش را بر سر زبان ها انداخت.


اين خواننده رپ جوان با خواندن ترانه «همين حالا سی دی را بشکن»، در مورد قضيه فيلم خصوصی دختری که گفته می شد هنرپيشه تلويزيون و تئاتر ايران بوده است، به شهرتی چشم گير رسيد. اين ترانه در روزهای اولی که در اينترنت قرار گرفت نزديک به يک ميليون بار دانلود شد.


نشريه هوفينگتون پست در مطلبی که روز شنبه ۱۳ دسامبر در مورد ياس منتشر کرده است، با اشاره به اين که «فرهنگ ايرانی، منبع خلق تعدادی از زيباترين شعرهای جهان بوده است» می نويسد:« اگرچه که ياس از سبک و پيام گروه رپ «توپاک» الهام گرفته، اما از فرهنگ و زندگی خود نيز نشات گرفته است.»


ياس اعتقاد دارد:« محل تولد هيپ هاپ آمريکاست اما ايران بيش از هر کشور ديگری در جهان، سنت شعر و شاعری دارد. زيرا شعر در خون ايرانی هاست.»


ياس درگفت و گو با اين نشريه آمريکايی می گويد:«مردم ايران به دنبال صلح هستند و می خواهند با آمريکا و آمريکايی ها رابطه داشته باشند. و آن طور که من در آمريکا متوجه شدم، مردم آمريکا هم همين را می خواهند.»


ياس در سال ۲۰۰۷ طی دو کنسرت در نيويورک با «سارا نايينی» خواننده بلوز و «شهرام شعرباف» از گروه راک «اوهام»، ترانه هايی را به صورت مشترک اجرا کرده است.XS
SM
MD
LG