لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۰۵

عباس عراقچی: رهبری با گفت‌وگوی ايران و آمريکا مخالفتی ندارد


عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه و عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران
عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران گفت که رهبر جمهوری اسلامی با انجام گفت‌وگو ميان ايران و آمريکا مخالفتی ندارد. وی همچنین گفت که حسن روحانی «به صلاح ندیده» است که با باراک اوباما مذاکره حضوری داشته باشد.
آقای عراقچی که همراه با ریيس جمهوری و وزير امور خارجه ايران برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نيويورک رفته بود، همچنان در آمريکا حضور دارد و از طريق ويدئو کنفرانس، در برنامه نگاه يک شنبه شب تلويزيون دولتی ايران حاضر شده بود.
به گزارش خبرگزاری مهر، عضو تيم مذاکره کننده هسته‌ای ایران گفت که روسای جمهوری ايران و آمريکا «بعد از يک دوران طولانی روابط پر تنش»، نمی‌توانستند «به سادگی» با هم ملاقات داشته باشند.
به گفته آقای عراقچی، اين ریيس جمهوری ايالات متحده آمريکا بود که از ریيس جمهوری ايران تقاضای ملاقات کرد اما تنظيم اين ديدار از «پيچيدگی‌های خاصی» برخوردار بود و در نهايت آقای روحانی «تصميم گرفت اين ملاقات صورت نگيرد».

او گفت که «ديدار، گفت‌وگو و مذاکره با يک تماس تلفنی تفاوت ماهوی زيادی دارد و با محاسبات و فرمايشات دکتر روحانی برگزاری ملاقات به صلاح نبود.»
معاون وزارت امور خارجه ايران افزود که پس از رد درخواست ملاقات از سوی ریيس جمهوری ايران، «تماس‌ها برقرار و ايده‌های ديگری مطرح شد که اين ايده‌ها منجر به گفت‌و‌گوی تلفنی بين دو ریيس جمهوری شده و آقای اوباما با دکتر روحانی تماس گرفت.»
باراک اوباما و حسن روحانی در اقدامی که پس از روی استقرار نظام جمهوری اسلامی در بهمن ۱۳۵۷ سابقه نداشته است، روز جمعه و هنگامی که آقای روحانی در حال رفتن به فرودگاه نيويورک برای بازگشت به ايران بود، حدود ۱۵ دقيقه به صورت تلفنی با هم صحبت کردند.
اين گفت‌وگوی تلفنی پس از آن صورت گرفت که گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال ديدار دوجانبه ميان روسای جمهور ايران و آمريکا در حاشيه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، محقق نشد.
آقای روحانی روز شنبه ششم مهر و پس از بازگشت از آمريکا گفت که برای انجام ملاقاتی در سطح روسای جمهوری دو کشور ايران و آمريکا «مقدمات زيادی» لازم است و در جريان سفر به نيويورک «مقدمات لازم» برای انجام چنين ديداری فراهم نشد.

«به آمریکا اطمینان نداریم، اطمینان هم نخواهیم داشت»
هم ریيس جمهوری ايران و هم همتای آمريکایی‌اش گفته‌اند که برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، محور اصلی اين گفت‌وگوی تلفنی تاريخی بوده است.
اما عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه ايران گفته که «يک تاريخ پرتنش با يک گفت‌وگوی تلفنی، ملاقات و مذاکره به روابط مطلوب باز نمی‌گردد.»
وی اظهار داشت که «تعيين کننده روابط، سياست‌های عملی و قدم‌ها هستند. مقدمه تغيير سياست‌ها، تغيير رويکردها و مقدمه تغيير رويکردها، تغيير لحن وادبيات است.»
به گفته او، «در حال حاضر لحن جديدی آغاز شده» اما «ما هنوز در ابتدای مسير طولانی هستيم».
معاون وزير خارجه ايران گفت «ما بدبينی‌های خودمان را داريم» و افزود که «اين فرمايش مقام معظم رهبری که نسبت به اين مذاکرات هيچ خوش‌بينی وجود ندارد، در مقابل ماست.»
عباس عراقچی در عين حال تصريح کرد: «فضايی وجود دارد که بايد گفت‌وگوها صورت گيرد و مقام معظم رهبری نيز مخالفتی ندارند.»
عضو تيم مذاکره کننده هسته‌ای ايران گفت که «ما هيچ‌گاه به آمريکايی‌ها اطمينان نداشته‌ايم و هيچ‌گاه در ادامه مسير نيز اطمينان نمی‌کنيم.»

عراقچی: به آمریکا اعتراض کردیم
اما در حالی‌که گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهوری ايران و آمريکا و اینکه به درخواست کدام طرف صورت گرفته، به يکی از موضوعات اصلی رسانه‌ها تبديل شده است، آقای عراقچی موضع مقام‌های ايرانی را تکرار کرد و گفت که اين تماس به خواست طرف آمريکايی برقرار شد.
«درخواست ملاقات بين دو ریيس جمهوری از طرف مقامات آمريکا بود، وقتی اين را قبول نکرديم مذاکرات و گفت‌وگوها بين نمايندگی ما و آنها انجام شد و طرفين روی ايده‌های ديگر بحث کردند، نهايتا ايده گفتگوی تلفنی درآمد و اوباما تماس گرفت.»
اين در حالی است که سوزان رايس، مشاور امنيت ملی ریيس جمهوری آمريکا گفته که مقام‌های ايران از آمريکايی‌ها خواستند تا تماس تلفنی برقرار شود و مقام‌های ايالات متحده از اين خواسته «غافلگير» شدند.
مجری برنامه «نگاه يک» تلویزیون دولتی ایران از معاون وزارت امور خارجه ايران پرسيد: «آيا طرف آمريکايی که در اين موضوع کوچک صداقت ندارد برای مذاکره قابل اعتماد است؟» و آقای عراقچی پاسخ داد: «يکی از مقامات آنها عبارت نادرستی به کار برده بود، بعد هم بعضی از رسانه‌ها که نمی‌خواهند ارتباط بين دو کشور صورت گيرد اين مسئله را بزرگ کردند.»
معاون وزارت امور خارجه ايران گفت: «ما هم اعتراض کرديم و [آمريکايی‌ها] گفتند اصلاح می‌کنند.»
به گفته آقای عراقچی، «مهم اين است که تقاضا برای آمدن به سمت ايران از طرف آمريکا بوده و اينکه آمريکا بخواهد به سمت ايران بيايد نشانه قدرت ماست.»

حمله کیهان به حسن روحانی
روزنامه کيهان که زير نظر نماينده رهبر جمهوری اسلامی منتشر می‌شود، در شماره روز يکشنبه هفتم مهر خود نوشته که «گام اول اعتمادسازی ميان حسن روحانی و باراک اوباما با شکست ناشی از دروغ‌پردازی مواجه شد.»
به نوشته اين روزنامه، «طرفين تماس هيچ يک حاضر نيستند مسئوليت آن را بر عهده بگيرند و بر دوش ديگری می‌اندازند. بنابراين پيداست که اين وسط يک طرف در همین اول کار اعتمادسازی و برداشتن ديوار بلند بی‌اعتمادی، دروغ گفته است.»
کيهان اين پرسش را طرح کرده که «اين چه کار شرافتمندانه‌ای بود که طرفين مسئوليت آن را برعهده نمی‌گيرند» و با «نسنجيده» توصيف کردن «اقدام روحانی» در تماس تلفنی با ریيس جمهوری آمريکا، افزوده است: «اگر هيات همراه روحانی راست می‌گويند که تماس از طرف کاخ سفيد برقرار شده و حالا زير اقدام خود می‌زنند در واقع با اين کار در همين بدو امر گوشی را دست آقای روحانی داده‌اند که اوباما و دولتش کمترين صداقتی ندارند و قابل اعتماد نيستند و اگر خدای نکرده راست نگفته باشند که...»
حسين شريعتمداری، مديرمسئول روزنامه و نماينده ولی‌فقيه در موسسه کيهان نيز در سرمقاله اين روزنامه با اشاره به يکی از شعارهای انتخاباتی ریيس جمهوری ايران نوشته که «سوال اين است که اگر درخواست مکالمه از سوی آقای روحانی بوده است، آيا نسبت دادن آن به آمريکايی‌ها با شعار دولت راستگويان در تناقض نيست؟!»

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG