لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۱۹

کاتب «سلطان و شبان» درگذشت


احمد آقالو يکی از چهره های شاخص عرصه بازيگری تئاتر و راديو و تلويزيون ايران ، شامگاه يکشنبه، سوم آذر، در تهران براثر بيماری سرطان درگذشت.


اين هنرمند که هنگام مرگ ۵۹ سال داشت ، سال های زيادی را با بيماری سخت خود دست و پنجه نرم کرد و در سال های اخير به همين علت کمتر در صحنه های تئاتر ظاهر شده بود و بيشتر در راديو فعاليت می کرد.


احمد آقالو با نقش کاتب در سريال «سلطان و شبان» به کارگردانی داريوش فرهنگ در ميان مردم ايران به شهرت رسيد.


وی در تئاترهای بسياری، از جمله در نمايش های مصاحبه، خروس ، پل و شهادت خوانی قدمشاد مطرب از خود بازی درخشان و به ياد ماندنی ارائه داد.


احمد آقالو متولد ۱۳۲۸ در شهر قزوين و فارغ التحصيل رشته تئاتر از دانشکده هنرهای زيبای دانشگاه تهران بود.


او علاوه بر بازی در تئاتر ، در نمايش های راديويی بسياری نيز ظاهر شده و در سال ۱۳۶۲ با بازی در فيلم «دادشاه» به کارگردانی حبيب کاووش وارد عرصه بازيگری سينما شد.احمد اقالو در سال ۱۳۸۷ تنها در دو تئاتر «آنتيگونه در نيويورک» به کارگردانی هما روستا و «مانيفست چو» به کارگردانی محمد رحمانيان ظاهرشد که حضور او در اين دو نمايش به خاطر ضعف شديد جسمانی اش ، به صورت فيلم و تصويری است.

اين بازيگر ارزنده که صدايی قوی و تاثيرگذار و بيانی دلنشين و روان داشت ، در کل در ۱۱ فيلم سينمايی نقش آفرينی کرد که از مهم ترين آن ها می توان به «تمام وسوسه های زمين» ساخته حميد سمندريان و «گاهی به آسمان نگاه کن» ساخته کمال تبريزی اشاره کرد. او برای اين دوفيلم نامزد دريافت بهترين بازيگر مرد از جشنواره فيلم فجرشد.


احمد آقالو هم چنين با کارگردانان مطرح تئاتر ايران همکاری کرده و در تئاتر های «ازدواج اقای می سی سی پی » به کارگردانی حميد سمندريان ، «يادگار سال های شن» ساخته علی رفيعی و آئورا به کارگردانی آتيلا پسيانی نقش آفرينی کرد.


احمد آقالو در سال ۱۳۸۷ تنها در دو تئاتر «آنتيگونه در نيويورک» به کارگردانی هما روستا و «مانيفست چو» به کارگردانی محمد رحمانيان ظاهرشد که حضور او در اين دو نمايش به خاطر ضعف شديد جسمانی اش ، به صورت فيلم و تصويری است.


او هم چنين در چند تله تئاتر (تئاتر تلويزيونی) از جمله بازپرس وارد می شود، همه پسران من و تله موش حضوری پررنگ و به يادماندنی داشت.


آخرين فيلمی که آقالو در عمر نه چندان طولانی خود بازی کرد ، فيلم «پاداش» ساخته کمال تبريزی است که هنوز به اکران عمومی درنيامده است.


احمد آقالو که بازی در سريال «پرعقاب» را به علت اوج گرفتن بيماری اش نتوانست به پايان برساند ، جزو هنرمندان «انجمن نمايش ايران» بود که به علت انحلال اين انجمن توسط وزارت ارشاد جمهوری اسلامی ، حقوق و بيمه او از سه سال پيش قطع شده بود.


XS
SM
MD
LG