لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۰۷

دادستان آرژانتینی: آلبرتو نیسمان به قتل رسیده است


ساختمان خراب شده مرکز یهودیان بوینوس آیرس

یک دادستان ارشد در آرژانتین گفته که آلبرتو نیسمان، دادستان سابق پرونده دخالت احتمالی ایران در یک عملیات تروریستی بزرگ در این کشور، خودکشی نکرده بلکه کشته شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده که ریکاردو سائنز، نخستین مقام ارشد قضایی در آرژانتین است که از قتل آقای نیسمان خبر می‌دهد.

آقای سائنز این سخنان را روز پنجشنبه ششم اسفند و به دنبال درخواست تجدیدنظر همسر آلبرتو نیسمان در دادگاه بیان کرد.

آقای نیسمان به پرونده نقش جمهوری اسلامی و گروه حزب‌الله لبنان در انفجار مرکز یهودیان بوینوس آیرس در سال ۱۹۹۴ رسیدگی می‌کرد.

بر اثر آن انفجار، ۸۵ نفر کشته شدند.

دادستانی آرژانتين پس از بررسی پرونده، تعدادی از مقام‌های وقت و ارشد جمهوری اسلامی را به صدور دستور اجرای اين عمليات و حزب‌الله لبنان را به اجرای آن متهم کرد.

اکبر هاشمی رفسنجانی، ریيس جمهوری، علی فلاحيان، وزير اطلاعات، علی‌اکبر ولايتی، وزير امور خارجه و محسن رضايی، فرمانده وقت سپاه پاسداران، از جمله مقام‌های ايران هستند که حکم جلب‌شان از سوی پليس بين‌الملل و در رابطه با اين پرونده صادر شده است.

تحقیقاتی که آلبرتو نیسمان بعدها انجام داد، حاکی از آن بود که دولت آرژانتین در سال ۱۳۹۳ قصد داشت تا در ازای دریافت نفت از ایران، نقش جمهوری اسلامی در این پرونده را «لاپوشانی» کند.

جنازه آقای نیسمان، در بهمن ۱۳۹۳ در خانه‌اش کشف شد.

او قرار بود فردای شب کشته شدنش، در مجلس آرژانتین، درباره نقش کریستینا فرناندز، رییس جمهوری وقت این کشور، در سرپوش گذاشتن بر نقش ایران شهادت بدهد.

XS
SM
MD
LG