لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۱۴

«برخورد پلیس» با تجمعات اعتراض به اسیدپاشی در تهران و اصفهان


تجمع در اصفهان

شاهدان عینی روز شنبه سوم آبان، از برگزاری تجمعات پراکنده در اعتراض به اسیدپاشی های اخیر، برقراری جو امنيتی و بازداشت تعدادی از معترضان در شهرهای تهران، اصفهان و مشهد خبر می‌دهند.

چند شاهد عينی در اصفهان به راديو فردا گفته‌اند که از صبح شنبه سوم آبان، تجمعات پراکنده مردمی در اعتراض به اسيدپاشی‌های اخير در اين شهر، در مناطق مرکزی اصفهان برپا شد.

اطراف ساختمان شهرداری اصفهان شاهد بيشترين تجمعات بود و تعدادی از شهروندان با سر دادن شعارهايی به ناامنی در اين شهر، اسيدپاشی به صورت زنان و مشخص نشدن آمران و عاملان اين حوادث اعتراض کرده‌اند.

شاهدان عينی گفته‌اند که ماموران نيروی انتظامی و لباس شخصی با حمله به تجمعات و ضرب و جرح معترضان، تعدادی از شهروندان اصفهانی را بازداشت کرده‌اند.

نيروهای امنيتی از شوکر الکتريکی، باتوم، گاز اشک آور و اسپری فلفل برای برخورد با مردم استفاده کردند.

اين دومين تجمع اعتراضی در اصفهان پس از انتشار وسيع اخبار مربوط به اسيدپاشی بر روی زنان و دختران اين شهر در هفته‌های گذشته است.

در تهران هم تجمعات پراکنده‌ای در اطراف وزارت کشور برگزار شده و تصاوير منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشاندهنده حضور پرتعداد نيروهای ويژه پليس و برخورد آنها با معترضان است.

فرمانداری تهران اعلام کرده که «هرگونه تجمع» غیر قانونی است و «ما موظفيم که با اين تجمع برخورد قانونی داشته باشيم.»

استاندار تهران هم به ایرنا گفته که «تجمع خاصی» نبوده و «تعداد محدودی» هم که در تهران تجمع کرده بودند، «متفرق» شدند.

گزارش‌ها از مشهد نيز می‌گويند که نيروهای ضد شورش و لباس شخصی در مناطق اطراف پارک ملت اين شهر حضور گسترده‌ای داشتند و تعدادی از جوانان را مضروب کردند.

به گزارش شاهدان عینی در شيراز نيز تجمعات پراکنده اعتراضی برگزار شده و تعدادی از شهروندان نيز بازداشت شده‌اند.

در همین حال، ابراهیم رئیسی، دادستان کل کشور گفته که دادستانی «با توجه به حق حکومت و نظام، به هيچ عنوان از ايجاد ترسی که {اسيدپاشان} در دل مردم انداخته‌اند کوتاه نخواهد آمد و به موجب قانون و شرع مورد مجازات شديد قرار خواهند گرفت.»

به گزارش خبرگزاری ميزان، آقای رئيسی تاکيد کرده است: «هرگز به هيچ فرد يا افرادی اجازه نمی‌دهيم تحت هر عنوان، به حرکت های خودسرانه دست بزنند، امنيت جامعه را مخدوش کند و با اينگونه مسايل برخورد عبرت آموزی خواهيم داشت.»

اين در حالی است که واحد مرکزی خبر به نقل از جانشين فرماندهی انتظامی استان اصفهان گزارش داده «با تلاش نيروهای امنيتی، دو نفر ازآشوبگران فضای مجازی که اقدام به تحريک مردم برای نبود امنيت و انتشار اخبار کذب از اسيدپاشی اصفهان می کردند در يکی از استان‌های جنوبی دستگير شدند.»

خبرگزاری فارس هم از دستگيری «مردی که با آرايش و لباس زنانه قصد تحريک افراد به تجمع و اعتراض جهت‌دار درباره اسيدپاشی‌های اصفهان را داشت»، خبر داده است.

XS
SM
MD
LG