لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۰۹

وزیر امور خارجه‌ای که بدون روسری وارد تهران شد


اما بونینو، وزیر امور خارجه ایتالیا در تهران
اما بونینو، وزیر امور خارجه ایتالیا در تهران
وزارت امور خارجه ایتالیا، عکسی را در سایت رسمی خود منتشر کرده که نشان می‌دهد اِما بونینو، وزیر امور خارجه این کشور، بر خلاف اخباری که سایت‌های نزدیک به حکومت جمهوری اسلامی منتشر کرده‌اند بدون روسری وارد ایران شده‌است.

خانم بونینو، شنبه ۲۱ دسامبر (۳۰ آذر) در نخستین سفر یک وزیر امور خارجه ایتالیا به ایران پس از ۱۰ سال، وارد تهران شد. او در جریان این سفر با حسن روحانی، رئیس جمهور و محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

اما یک ماه پس از پایان سفر وزیر امور خارجه ایتالیا، سایت جهان نیوز، متعلق به علیرضا زاکانی، نماینده تهران در سه دوره اخیر مجلس شورای اسلامی و از شخصیت‌های بانفوذ اصولگرا، مدعی شد که مقام‌های جمهوری اسلامی اجازه ورود بدون حجاب اما بونینو به ایران را نداده بودند.

بر اساس این گزارش، پس از آنکه هواپیمای حامل وزیر امور خارجه ایتالیا و هیئت همراهش در فرودگاه تهران بر زمین نشست، مدیرکل تشریفات وزارت امور خارجه ایران با «سه روسری رنگین» به استقبال او می‌رود اما خانم بونینو می‌گوید تنها حاضر است «بدون حجاب» وارد تهران شود.

این گزارش افزوده بود که به وزیر امور خارجه ایتالیا گفته می‌شود «باید طبق پروتکل عمل شود» اما او پاسخ می‌دهد «چطور مقامات ایرانی در ضیافت‌های ما به خاطر سرو مشروب حاضر نمی‌شوند، من هم حاضر نیستم تن به این محدودیت بدهم.»

رعایت حجاب اسلامی برای زنان در ایران، اندکی پس از روی کار آمدن جمهوری اسلامی اجباری شد و در قوانین نظام اسلامی ایران هم تصریح شده که حتی زنان خارجی و غیر مسلمانان نیز باید با حجاب وارد کشور شوند و استثنایی برای مقام‌های سیاسی و دیپلماتیک زن غیر ایرانی نیز وجود ندارد.

سایت جهان نیوز نوشته بود که اصرار مقام‌های تشریفات وزارت امور خارجه بر روی این اصل، با مقاومت وزیر امور خارجه ایتالیا روبرو می‌شود تا جایی که مدیرکل تشریفات وزارت خارجه ایران ناچار می‌شود با محمدجواد ظریف تماس بگیرد و خواستار صحبت او با خانم بونینو و جلب رضایت وزیر امور خارجه ایتالیا شود.

اما آنگونه که این گزارش افزوده بود، وزیر امور خارجه ایران، صحبت با همتای ایتالیایی خود را رد می‌کند و خواستار این می‌شود تا به اما بونینو گفته شود در صورت سر نکردن روسری، حق ورود به ایران را ندارد و این مسئله باعث می‌شود تا وزیر خارجه ایتالیا «با عصبانیت و پس از کشیدن چند سیگار، با اکراه روسری را به سر کرده و از پلکان هواپیما پایین آید.»

این خبر بازتاب گسترده‌ای در سایت‌های فارسی و شبکه‌های اجتماعی مجازی به دنبال داشت و حتی تعدادی از سایت‌های اصولگرا که منتقد وزیر امور خارجه ایران هستند، از «اقدام انقلابی و ارزشی» او تقدیر کردند.

ولی در عکسی که وزارت امور خارجه ایتالیا و برخی از رسانه‌های این کشور منتشر کرده‌اند به وضوح مشخص است که نه تنها خانم بونینو بلکه یکی از دیگر از زنان ایتالیایی همراه او، بدون روسری از هواپیمای خود بیرون آمده‌اند و در حالی که محافظان ایرانی آنها را همراهی می‌کنند، با افرادی که به استقبال‌شان آمده‌اند، دست می‌دهند.

آنتونیا شُرکا، منتقد سینما و مترجم زبان ایتالیایی که در این عکس، در حال دست دادن با وزیر امور خارجه ایتالیا است نیز در صفحه فیسبوک خود نوشته که اما بونینو نه تنها بدون روسری وارد تهران شد بلکه تا هتل محل اقامت خود نیز روسری سر نکرد.

البته وزیر امور خارجه ایتالیا در دیدار با مقام‌های ایرانی، روسری رنگی به سر داشت.
XS
SM
MD
LG