لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۰۱

بیانیه به مناسبت هزارمین روز حصر موسوی، کروبی و رهنورد


از چپ: مهدی کروبی، میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و فاطمه کروبی
فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی، و شورای هماهنگی راه سبز امید، از مجموعه‌های نزدیک به میرحسین موسوی، به مناسبت هزار روزه شدن حبس و حصر خانگی آقای کروبی و آقای موسوی، پیام‌های جداگانه‌ای صادر کردند.
وب‌سایت سحام‌نیوز ویدئوی کوتاهی از فاطمه کروبی منتشر کرده که در آن با ذکر شرایط فعلی همسرش از این که «در حکومت اسلامی٬ بازداشتی سه ساله بدون تفهیم اتهام یا ابلاغ احکام قضایی» صورت گرفته ابراز تاسف می‌کند.
خانم کروبی افزوده است که «اگر آقای کروبی در حبس هستند٬ حکومت شرایط و چهارچوب حبس را اعمال کند و اگر در حصرند٬ به چهارچوب حصر رفتار کنند».
او همچنین از وضعیت محل حبس و حصر آقای کروبی، از جمله دسترسی نداشتن او به هوای آزاد، ابراز نگرانی کرده و افزوده است: «نگرانی ما از بازداشت همسرم نیست، بلکه نگران شرایط جسمی ایشان هستیم و سلامت ایشان در خطر است.»
به گفته فاطمه کروبی، آقای کروبی در «انفرادی» است.

محمدتقی کروبی، فرزند مهدی و فاطمه کروبی، نیز در گفت‌وگویی با رادیوفردا به مناسبت هزارمین روز حبس پدر خود، با اشاره به نگهداری آقای کروبی در یکی از «خانه‌های امن وزارت اطلاعات» گفته بود که حداقل خواسته خانواده کروبی از دولت حسن روحانی این است که مهدی کروبی به خانه خود منتقل شود تا لااقل مشمول حبس خانگی باشد».
شورای هماهنگی راه سبز امید نیز در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، با اشاره به وعده‌های او پیش از انتخابات ریاست جمهوری، درباره پایان حصر، پرسیده است: «دولت قانونی تاکنون چه اقداماتی را برای اجرای فصل سوم قانون اساسی و جلوگیری ازاستمرار قانون‌شکنی‌ها در زمینه حقوق شهروندی انجام داده است و چرا در بسیاری از موارد هنوز در بر‌‌ همان پاشنه نامیمون می‌چرخد؟»
به گزارش وب‌سایت کلمه، شورای هماهنگی راه سبز امید با «غیر قانونی، غیر اخلاقی و غیر شرعی» دانستن حبس و حصر مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، آنها را کسانی توصیف کرده که «جرمی نداشتند جز آن که سخنگوی مردم در دفاع از کرامت و انسانیت خویش شدند».
دیدبان حقوق بشر و کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران نیز در هزارمین روز حبس و حصر خانگی این افراد از حکومت ایران خواسته‌اند تا «فورا و بدون هیچ گونه قید و شرطی» این افراد را آزاد کند.
میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ هستند که رهبری جنبش اعتراضی پس از آن را بر عهده گرفتند.
آنها از بهمن‌ماه ۱۳۸۹ در خانه‌های خود حصر شدند، هرچند آقای کروبی پس از مدتی به ساختمان‌های وزارت اطلاعات منتقل شد.
XS
SM
MD
LG