لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۳۶

فیفا از تحقیق درباره رشوه آلمان برای میزبانی جام جهانی ۲۰۰۶ خبر داد


لوگوی جام جهانی ۲۰۰۶ به میزبانی آلمان

فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) اعلام کرده که درباره پرداخت حدود شش میلیون دلار رشوه از سوی فدراسیون فوتبال آلمان به این نهاد برای «تضمین» میزبانی جام جهانی ۲۰۰۶ توسط آلمان تحقیق می‌کند. فیفا می‌گوید که این اتهام «جدی» است.

هفته‌نامه آلمانی «اشپیگل» در شماره روز جمعه ۲۴ مهر خود گزارش داد که رابرت لوییز دریفوس، مدیرعامل اسبق شرکت بزرگ تولیدات ورزشی آدیداس در سال ۲۰۰۵، مبلغ ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار فرانک سوییس (حدود شش میلیون دلار) به فیفا پرداخت کرد که به نوشته این هفته‌نامه، برای خرید رای چهار عضو آسیایی کمیته اجرایی فیفا هزینه شد.

اما فدراسیون فوتبال آلمان می‌گوید که این کشور در سال ۲۰۰۰ به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۰۶ انتخاب شد و مبلغ پرداخت شده، هیچ ارتباطی به تعیین میزبان آن جام جهانی نداشته است.

خبرگزاری فرانسه از برلین گزارش داده که نشانه‌های پرداخت این مبلغ در جریان تحقیقات داخلی فدراسیون فوتبال آلمان کشف شده است.

فدراسیون فوتبال آلمان اگرچه تصریح کرده که «ممکن است» این پول «برای اهدافی به جز اهداف اصلی» پرداخت آن، یعنی کمک به برنامه‌های فرهنگی فیفا اهدا شده باشد، اما همچنان تاکید کرده که پرداخت آن ارتباطی به تعیین میزبان جام جهانی نداشته است.

با وجود این، خبرگزاری‌های بین‌المللی مانند آسوشیتدپرس به نقل از فیفا گزارش داده‌اند که پرداخت این پول، یک سال پیش از برگزاری جام جهانی ۲۰۰۶، با هدف تضمین برگزاری این مسابقات در آلمان بوده است.

در گزارش اشپیگل همچنین تصریح شده که فرانتس بکن‌بائر، رییس کمیته برگزار کننده جام جهانی ۲۰۰۶ و ولفگانگ نیرزباخ، دبیرکل آن کمیته که در حال حاضر رییس فدراسیون فوتبال آلمان است، از پرداخت این پول اطلاع داشتند.

انتشار این گزارش تازه‌ترین مورد از رسوایی فساد در عالی‌ترین سطوح فدراسیون بین‌المللی فوتبال است که جهان ورزش را تحت تاثیر خود قرار داده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG