لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۴۸

عامل حمله به قطار آمستردام - پاریس «مدتی در اسپانیا» زندگی کرده است


عکسی که یکی از مسافران قطار از یکی از مجروحان حادثه گرفته است.

مقامات اسپانیایی در آخرین ساعات روز شنبه ۲۲ اوت تایید کردند عامل حمله به قطار مسافربری سریع‌السیر آمستردام - پاریس که روز جمعه توسط چند مسافر دستگیر شد، هفت سال در اسپانیا زندگی کرده است.

به گزارش رویترز، این مرد ۲۶ ساله مراکشی، پس از سه سال زندگی در مادرید، به شهر آلخِسیرا در جنوب اسپانیا نقل مکان کرد.

پیش از این اعلام شده بود که عامل این حمله به عنوان عامل خطرناک تحت نظر پلیس فرانسه بوده است.

در همین حال، سه مرد آمریکایی، یک فرانسوی و یک بریتانیایی که با دستگیری و خلع سلاح یک مرد مراکشی، جان مسافران قطار آمستردام – پاریس را نجات دادند، به عنوان قهرمان مورد تجلیل قرار گرفته‌اند.

اسپنسر استون، مامور نیروی هوایی و الک اسکارلاتس، از نیروهای گارد ملی ایالات متحده آمریکا همراه با آنتونی سدلر، دوست آمریکایی – فرانسوی خود در قطار بودند که صدای شلیک گلوله و شکستن شیشه را شنیدند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده که آن‌ها بلافاصله وارد عمل شدند و با حمله به ایوب الخزانی، مرد ۲۶ ساله و مسلح مراکشی او را خلع سلاح کردند.

پیش از این سه آمریکایی، یک مرد فرانسوی نخستین فردی بود که با پریدن بر روی مرد مراکشی، تلاش کرد او را متوقف کند. یک بازرگان بریتانیایی نیز به کمک او آمده بود.

آمریکایی‌های منجی مسافران قطار:

در جریان این حادثه سه نفر از جمله اسپنسر استون زخمی شدند. آقای استون با ضربات کا‌تر ایوب الخزانی مجروح شد.

مهاجم یک قبضه مسلسل کلاشنیکوف اتوماتیک، یک کلت و یک کا‌تر به همراه داشت.

ژان اوگ انگلاد، هنرپیشه فرانسوی حاضر در قطار نیز کسی بود که با شکستن شیشه آژیر خطر آن را به صدا در آورد.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه و کاخ سفید آمریکا، از افرادی که جان مسافران قطار را نجات داده‌اند، تجلیل کرده‌اند.

برنار کازنوو، وزیر کشور فرانسه گفته که سرویس امنیتی اسپانیا پیش‌تر درباره عضویت ایوب الخزانی در گروه‌های رادیکال اسلامگرا به پاریس هشدار داده بود.

ایوب الخزانی تا سال ۲۰۱۴ در اسپانیا زندگی می‌کرد و سپس از طریق فرانسه به سوریه سفر می‌کند. در این زمینه، یک منبع امنیتی به رویترز، گفته است که وی در ۱۰ ماه مه سال جاری از طریق برلین به ترکیه سفر کرده است.

طبق این گزارش، پیکارجویان اسلامگرا از ترکیه به عنوان مسیری برای رسیدن به سوریه استفاده می کنند.

گزارش ها حاکی است که ایوب الخزانی پس از مدتی به فرانسه باز می‌گردد و سپس به بلژیک می‌رود و پس از مدتی از یک ایستگاه در بروکسل سوار قطار سریع السیری می‌شود که از آمستردام هلند به پاریس می‌رفت.

بر خلاف هواپیما‌ها، مسافران قطارهای مسافربری و محموله‌های آن‌ها در اروپا بازرسی نمی‌شوند.

آقای الخزانی که در شهر اراس فرانسه توسط پلیس این کشور از مسافران قطار تحویل گرفته شد، صبح شنبه ۳۱ مرداد و برای بازجویی به مقر فرماندهی پلیس ضد تروریسم فرانسه در پاریس منتقل شد.

فرانسه در یک سال گذشته هدف چندین عملیات تروریستی قرار گرفته که در مشهورترین آنها دو برادر مسلمان با حمله به دفتر نشریه طنز شارلی ابدو، کارتونیست‌ها و کارمندان این مجله را به قتل رساندند.

XS
SM
MD
LG