لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۴۶

حسنی مبارک به اتهام سوءاستفاده مالی به سه سال زندان محکوم شد


دادگاه کیفری قاهره، حسنی مبارک، رئیس جمهور اسبق مصر را به اتهام سوءاستفاده مالی به سه‌ سال زندان محکوم کرده است.

خبرگزاری رویترز، چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت گزارش داد که علاء و جمال، دو پسر آقای مبارک نیز به اتهام اختلاس، هر یک به چهار سال زندان محکوم شده‌اند.

دادگاه همچنین آقای مبارک و فرزندان او را به پرداخت حدود سه میلیون دلار جریمه و بازگرداندن بیش از ۱۷ میلیون دلار به خزانه عمومی محکوم کرده است.

رئیس جمهور اسبق مصر و دو پسرش متهم‌اند که بودجه‌ای را که برای بازسازی کاخ‌های ریاست جمهوری در نظر گرفته شده بود، به مصارف شخصی رسانده‌اند.

اسامه شاهین، قاضی دادگاه گفت که آقای مبارک «به جای متعهد ماندن به قانون اساسی مصر، به خود و فرزندانش آزادی داد تا از بودجه کشور هر طور که دوست دارند و بدون هیچ نظارتی، برداشت کنند.»

حسنی مبارک ۸۶ ساله که تا سال ۲۰۱۱ برای ۳۰ سال رئیس جمهور مصر بود، با کت و شلوار و دو پسر او، علاء و جمال، با لباس زندان در یک قفس در دادگاه حاضر بودند.

آقای مبارک همچنین با اتهام مشارکت در قتل صد‌ها تن از معترضان به خود در سال ۲۰۱۱ نیز مواجه است. در صورتی که اثبات شود او مسئول صدور دستور تیراندازی به سوی معترضان بوده، ممکن است با مجازات اعدام روبرو شود.

از زمان برکناری حسنی مبارک، محمد مرسی، از رهبران جنبش اپوزسیون اخوان المسلمین در جریان یک انتخابات سراسری به مقام ریاست جمهوری مصر رسیده اما او نیز یک سال بعد در جریان اعتراض‌های مردمی و سپس دخالت ارتش، برکنار شد.

از آن هنگام تاکنون، ژنرال عبدالفتاح سیسی، فرمانده اطلاعات نظامی مصر در دوران ریاست جمهوری آقای مبارک، قدرت را در دست گرفته و احتمال می‌رود در انتخابات ریاست جمهوری پیش روی مصر به مقام ریاست جمهوری برسد.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG