لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۰۴

تاکید آمانو بر نیاز به تامین سریع بودجه برای نظارت بر ایران


یوکیا آمانو

يوکيا آمانو، مدیرکل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی، از دولت‌های عضو اين نهاد خواست تا «هرچه زودتر» مبلغ چهار ميليون و ۶۰۰ هزار يورو فوق‌العاده، برای نظارت بر برنامه اتمی ايران در ماه‌های آينده را تامین کنند.

آقای آمانو در سخنانی خطاب به شورای حکام آژانس بين‌المللی انرژی اتمی که روز پنج‌شنبه، ۲۰ آذر، ایراد شد و خبرگزاری رويترز منتشر کرد افزوده است که اين بودجه اضافه به منظور «اطمينان از ادامه فعاليت‌های» آژانس در زمینه برنامه اتمی ايران خواهد بود.

آژانس بين‌المللی انرژی اتمی از ارکان سازمان ملل متحد و نهاد ناظر بر فعاليت‌های هسته‌ای در جهان است.

اين آژانس همچنين بر برنامه اتمی جمهوری اسلامی و مسائل فنی توافق‌های تهران با قدرت‌های جهانی نظارت می‌کند تا ايران احيانا از اين برنامه به عنوان پوششی برای ساخت تسليحات هسته‌ای استفاده نکند.

مدیرکل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی همچنين گفته است که اين نهاد به همکاری با ايران برای «بازگرداندن اعتماد جامعه بين‌الملل به ماهيت صلح‌آميز برنامه هسته‌ای» جمهوری اسلامی ادامه خواهد داد.

ايران سال‌هاست که مشغول گفت‌وگو با آمريکا، بريتانيا، فرانسه، آلمان، چين و روسيه بر سر برنامه اتمی خود است.

اين کشورها به نمايندگی از جامعه جهانی خواهان کسب اطمينان‌هايی هستند که تضمين کند برنامه اتمی ايران به سوی ساخت تسليحات هسته‌ای منحرف نمی‌شود. جمهوری اسلامی می‌گويد اين برنامه کاملا صلح‌آميز است و با اهداف علمی و پزشکی مانند توليد برق و دارو ادامه می‌يابد.

با وجود اين، طرف‌ها هنوز نتوانسته‌اند به توافقی نهايی بر سر چگونگی و ابعاد برنامه هسته‌ای تهران دست يابند.

پس از دو دور توافق موقت، ايران و گروه ۱+۵ در سوم آذر سال جاری تفاهم کردند تا گفت‌وگوهای خود را برای رسيدن به توافق جامع و نهايی تا ۱۰ تير سال آينده تمديد کنند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG