لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۲۰

وزارت راه: ۱۶ ايرلاين از ۱۸ ايرلاين ايران در حال ورشکستگی هستند


قائم مقام وزير راه و شهرسازی گفته که ۱۶ ايرلاين از ۱۸ ايرلاين کشور «در حال ورشکستگی» هستند.

محمدعلی نوريان در عين حال از آزادسازی نرخ بليت هواپيما در ايران تا پايان سال جاری و «زمين‌گير» و «غير فعال» بودن «نيمی از ناوگان هواپيمايی کشور» خبر داده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، آقای نوريان بر لزوم ادغام ايرلاين‌های ايران برای تاسيس يک کنسرسيوم با هدف جلوگيری از ورشکستگی آنها تاکيد کرده و از سوی ديگر، مهمترين مشکل صنايع هوايی ايران را «تحريم قطعات هواپيما» دانسته است.
قائم مقام وزير راه و شهرسازی، کاهش تحريم‌ها در بخش هوايی را يکی از نخستين موضوعاتی دانسته که در مذاکرات کارشناسی و فنی ايران با گروه ۱+۵ در ژنو سوييس مطرح خواهد شد.
به دنبال اشغال سفارت آمريکا در تهران و گروگانگيری دیپلمات‌های آن در ۱۳ آبان ۱۳۵۷، دولت ايالات متحده آمريکا علاوه بر قطع روابط سياسی و ديپلماتيک با جمهوری اسلامی، تحريم‌های گسترده‌ای را عليه بخش‌های مختلف صنعتی، اقتصادی و تجاری ايران وضع کرد. از جمله اين تحريم‌ها، ممنوعيت فروش و صادرات هواپيما و قطعات آن بوده که ناوگان هوايی کنونی ايران را به يکی از فرسوده‌ترين ناوگان‌های جهان تبديل کرده است.
در سال‌های گذشته، سوانح هوايی مختلفی برای هواپيماهای ايرانی رخ داده که به کشته و زخمی شدن صدها نفر منجر شده است.
ايران در سال‌های اخير و بر اثر دنبال کردن برنامه اتمی جنجالی، مورد تحريم‌های مضاعف اقتصادی و تجاری قرار گرفته است.

تيم مذاکره کننده جديد ايران که به سرپرستی محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه، فعاليت می‌کند، ماه گذشته نخستين دور گفت‌وگوی خود با گروه ۱+۵ شامل آمريکا، بريتانيا، فرانسه، چين، روسيه و آلمان در ژنو سوييس برگزار کرد و دور بعدی گفت‌وگوها قرار است ۱۶ و ۱۷ نوامبر (۲۵ و ۲۶ آبان) مجددا در ژنو برگزار شود.
قائم مقام وزير راه و شهرسازی ايران گفته که ايجاد مسير پروازی مستقيم بين ايران و آمريکا نيز به نتيجه مذاکرات با گروه ۱+۵ بستگی دارد.
اکبر ترکان، مشاور ریيس جمهوری و سرپرست شورای عالی امور ايرانيان خارج از کشور، دوشنبه هشتم مهر، گفته بود حسن روحانی، برای حل مشکل رفت و آمد ايرانيان مقيم آمريکا، دستور بررسی موضوع برقراری خط پرواز مستقيم بين ايران و آمريکا را صادر کرده است.

محمدعلی نوريان در بخش دیگری از سخنان خود با بيان اينکه هنوز کف و سقف قيمت‌ها در آزادسازی قيمت بليت هواپيماها مشخص نشده، تاکيد کرده است که همه شرايط در نظر گرفته می‌شود تا حقوق مصرف‌کننده و ايرلاين‌ها از بين نرود.
پيش از اين، ریيس انجمن شرکت‌های هواپيمايی با تاکيد بر اين‌که آزادسازی، قيمت بليت هواپيما به طور قطع افزايش می‌يابد، رقابت دولت و بخش خصوصی را مانند «مبارزه دو کشتی‌گير که يکی دوپينگ کرده و ديگری بايد با زور خودش مبارزه کند» دانسته بود.
قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه کشور، دولت را مکلف کرده در سال سوم اجرای اين قانون (سال ۱۳۹۲) قيمت بليت هواپيما را آزادسازی کند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG