لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ تهران ۲۰:۰۷

فرمانده مرزبانی ایران: سه تروریست در مرزهای شمال غرب دستگیر شدند


قاسم رضایی، فرمانده مرزبانی ایران

یک روز پس از آن که وزیر اطلاعات ایران از دستگیری سه «عامل انتحاری» خبر داد، قاسم رضايی، فرمانده مرزبانی نيروی انتظامی، اعلام کرد که این سه تن «در مرزهای شمال غرب ايران» دستگیر شده‌اند.

آقای رضايی در گفت‌وگويی با پايگاه خبری پليس که روز پنج‌شنبه، چهارم دی، منتشر شد افزوده است که افراد دستگير شده «حامل مقاديری مواد منفجره» بودند.

فرمانده مرزبانی ايران گفته است که «تحقيقات در اين رابطه ادامه دارد».

محمود علوی، وزير اطلاعات ايران، روز چهارشنبه از دستگيری «سه سرکرده گروهک‌های تروريستی» در نقاط مرزی خبر داد.

به گفته این مقام جمهوری اسلامی، افراد بازداشتی قصد «انجام عمليات انتحاری» در ايام پايانی ماه صفر در هيئت‌های مذهبی تهران را داشته‌اند.

اما نه وزير اطلاعات و نه فرمانده مرزبانی نگفته‌اند که بازداشتی‌ها به کدام گروه يا گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی وابسته بوده‌اند.

وزير اطلاعات ايران روز ۲۱ آبان نيز از دستگيری «افرادی» خبر داده بود که به گفته او، در روزهای ماه محرم امسال «قصد بمب‌گذاری» در شهر قم را داشته‌اند.

آقای علوی روز ۱۵ مهر نيز بدون اشاره به جزئيات، از کشف دو جليقه انفجاری خبر داده و گفته بود که اين جليقه‌ها برای انفجار در روز موسوم به قدس در ايران، آخرين جمعه ماه رمضان، در دو استان ايران تهيه شده بود.

وی در عين حال از «برخورد با گروه الفرقان و کشف و خنثی‌سازی محموله‌های سنگين انفجاری» آن‌ها خبر داده و گفته بود که اين محموله قرار بوده «در يکی از شهرهای پرجمعيت و مقدس ايران منفجر شود».

الفرقان يک گروه شبه‌نظامی فعال عليه حکومت ايران در استان سيستان و بلوچستان است. باشگاه خبرنگاران جوان سال ۹۱ در گزارشی نوشته بود که اين گروه از سال ۷۵ اعلام موجوديت کرده است.

برخی از مقامات جمهوری اسلامی از فرامرزی بودن تعدادی از اين گروه‌ها خبر داده‌اند که به گفته آنان در ماه‌های اخير قصد بمبگذاری و «انجام عمليات انتحاری» در ايران را داشته‌اند.

از جمله حسين ذوالفقاری، معاون امنيتی و انتظامی وزير کشور ايران، روز ۲۹ مهر، گفته بود که «گروه‌های مسلح و چريکی که در منطقه ما نيستند به صورت پراکنده حملاتی انجام می‌دهند».

وی همچنين خبر داده بود که ۲۴ گروه برای «انجام عمليات انتحاری» قصد ورود به خاک ايران را داشته‌اند، اما نيروهای ايرانی مانع ورود آن‌ها شده و دو گروه را قبل از ورود به کشور «نابود» کرده‌اند.

مقامات امنيتی جمهوری اسلامی همچنين در ماه‌های گذشته از دستگيری عده‌ای از «عوامل گروه داعش» خبر داده‌اند.

وزير اطلاعات ايران پيش از اين هم از دستگيری ۱۳۰ نفر از عوامل گروه‌های «تکفيری» در کشور خبر داده بود.

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG