لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۳۹

«افزایش چشمگیر» بودجه سپاه، ارتش و نیروی انتظامی در بودجه ۹۳


خبرگزاری مهر با بررسی لايحه بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور که از سوی دولت حسن روحانی به مجلس شورای اسلامی ارائه شده، از «افزايش چشمگير» بودجه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی خبر داده است.
بر اساس اين گزارش، بودجه ارتش برای سال آينده با ۵۰ درصد افزايش نسبت به سال جاری، حدود ۵۲ هزار ميليارد ريال پيش‌بينی شده و بودجه ۳۷ هزار ميليارد ريالی سپاه در قانون بودجه سال ۱۳۹۲ با حدود ۳۰ درصد افزايش، به ميزان ۴۴ هزار و ۵۶۶ ميليارد و ۶۸۶ ميليون ريال به مجلس پيشنهاد شده است.
بودجه نيروی انتظامی هم در لايحه بودجه ۹۳ حدود ۹ هزار ميليارد تومان افزايش داشته اما بودجه سازمان بسيج مستضعفين اگرچه نسبت به بودجه پيشنهادی دولت دهم ۱۲۹ ميليارد و ۷۴۲ ميليون ريال افزايش پيدا کرده، اما رقم پيشنهادی برای بودجه اين نهاد در مقايسه با ميزان بودجه (مصوب توسط مجلس) بسيج در قانون بودجه ۱۳۹۲ بيش از دو هزار ميليارد ريال کاهش داشته است.
مهر گزارش داده که بودجه پيشنهادی برای ارتش، سپاه، بسيج و نيروی انتظامی در کنار بودجه پيشنهاد شده برای مجمع تشخيص مصلحت نظام، مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان، معاونت برنامه ريزی و نظارت راهبردی رياست جمهوری، وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه نشان می‌دهد که دولت حسن روحانی، ۱۸۳ هزار و ۷۹۸ ميليارد و ۸۱۴ ميليون ريال را برای اين نهادها و دستگاه‌های دولتی در بودجه سال آينده پيش‌بينی کرده که نسبت به سال جاری و در مجموع حدود ۳۰ درصد افزايش نشان می‌دهد.
در اين افزايش، بودجه مجمع تشخيص مصلحت نظام حدود ۲۴ ميليارد تومان، مجلس شورای اسلامی حدود ۳۰۰ ميليارد تومان، شورای نگهبان ۳۹ ميليارد تومان، وزارت اطلاعات بيش از ۱۳۰۰ ميليارد تومان و وزارت امور خارجه بيش از ۸۰۰ ميليارد تومان است.
در ميان دستگاه‌های فرهنگی، صدا و سيما با بودجه پيشنهادی ۹۶۷ ميليارد تومانی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بودجه پيشنهادی ۶۲۳ ميليارد تومانی، بيشترين بودجه فرهنگی را از آن خود کرده‌اند.
دفتر تبليغات اسلامی حوزه علميه قم با ۷۵ ميليارد تومان، سازمان تبليغات اسلامی با ۲۳۵ ميليارد تومان، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ۱۷۹ ميليارد تومان، شورای عالی انقلاب فرهنگی با ۳۹ ميليارد تومان، بنياد ايران‌شناسی با شش ميليارد تومان و فرهنگستان زبان و ادب فارسی با هشت ميليارد تومان بودجه پيشنهادی در اين جدول قرار دارند.
حسن روحانی، ریيس جمهوری ايران، روز ۱۷ آذر با حضور در مجلس شورای اسلامی، لايحه بودجه ۱۹۵ هزار ميليارد تومانی سال ۱۳۹۳ کل کشور را ارائه کرد.
ضرغام صادقی، عضو هيات ریيسه مجلس به خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، گفته که محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، روز سه‌شنبه ۱۹ آذر در «جلسه غير علنی» مجلس حاضر می‌شود تا توضيحاتی درباره لايحه بودجه سال آينده ارائه کند.
آقای نوبخت روز دوشنبه در يک کنفرانس خبری گفت که در سال ۹۳، ۱۸ درصد افزايش حقوق برای کارمندان دولت پيش‌بينی شده و قرار است نرخ تورم به حدود ۲۵ درصد برسد.
به گزارش خبرگزاری‌های ايران، سخنگوی دولت افزود که ميزان فروش روزانه نفت در بودجه سال آينده نيز مانند امسال، يک ميليون بشکه در نظر گرفته شده و نرخ دلار نيز بين ۲۵۸۸ تا ۲۶۵۰ تومان خواهد بود.
XS
SM
MD
LG