لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۴۳
دولت حسن روحانی و صدا و سيمای زير نظر رهبر جمهوری اسلامی، روابط چندان دوستانه‌ای در ماه‌های گذشته نداشته‌اند.

از جمله گزارش بخش خبری ۲۰:۳۰ تلويزيون درباره کراوات محمود سريع‌القلم، يکی از نزديکان رئيس جمهور در اجلاس داوس که تنش‌آفرین شد و اختلاف مديريت صداوسيما با نهاد رياست جمهوری بر سر انتخاب مجری آخرين مصاحبه تلويزيونی آقای روحانی، به تنش ميان اين دو مجموعه دامن زد.
اما حالا عزت‌الله ضرغامی، رئيس صدا و سيما گفته‌است که سياست اين سازمان نسبت به عملکرد دولت در موضوع بحران هسته‌ای و از جمله توافق هسته‌ای ژنو «کاملا تبيينی و حمايتی» است.
او به منتقدان اصولگرای اين توافق که از وفاداران به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هستند گفته که لااقل فعلا انتظار نداشته باشند جايی در برنامه‌های صدا و سيما داشته باشند.
حسن روحانی، رئيس جمهور ايران از توافق شش ماهه ژنو به عنوان «تسليم قدرت‌های بزرگ در برابر ملت ايران» نام برده است. تيم مذاکره کننده وزارت امور خارجه هم قاطعانه از اين توافق دفاع می‌کند.
اما درست در روز اجرای مفاد اين توافق توسط ايران، روزنامه وطن امروز صفحه نخست خود را به نشانه عزاداری با رنگ‌های سياه و سفيد منتشر کرد و تيتر زد: «هولوکاست هسته‌ای».
مديرمسئول اين روزنامه، مهرداد بذرپاش، از نزديکان محمود احمدی‌نژاد و نماينده تهران در مجلس است. يکی ديگر از نمايندگان تهران در مجلس شورای اسلامی حميد رسايی است که يک روز پس از آغاز اجرای توافق ژنو، در جلسه علنی مجلس، اين مسئله را به مردم ايران «تسليت» گفت.
همين نماينده مجلس، شاگرد قديمی محمدتقی مصباح يزدی و حامی سعيد جليلی در انتخابات اخير رياست جمهوری هم يکی از کسانی بود که در واکنش به «کم سواد» خواندن تعدادی از منتقدان توافق ژنو از جانب حسن روحانی، خواستار پاسخگويی به رئيس دولت در صدا و سيما شد.
«نشانه‌ای روشن»
کمتر از ۲۰ نماينده وفادار به رهبر جمهوری اسلامی که خود را حامی عملکرد تيم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای ايران به سرپرستی سعيد جليلی معرفی می‌کنند، در نامه‌ای به عزت‌الله ضرغامی از او خواستند به علت آنکه آقای روحانی، منتقدان توافق‌نامه ژنو را «با ادبيات نامناسبی کم‌سواد خطاب کرده و اين سخنان از سيمای جمهوری اسلامی منتشر شد»، آنها نيز فرصت پاسخگويی در اين رسانه را داشته باشند.
آقای ضرغامی در جواب، اين نامه را «مهم و مستدل» توصيف و تاکيد کرد که «حقی برای پاسخگويی و طرح نظرات متفاوت با قرائت رسمی دولت بايد وجود داشته باشد» اما گفت که «در اين مقطع زمانی، سياست رسانه ملی در موضوع مذاکرات هسته‌ای کاملا تبيينی و حمايتی است و تضعيف دولت و دستگاه ديپلماسی کشور با به چالش کشيدن سياست‌ها و اقدامات در حال انجام به صلاح کشور نمی‌باشد.»
رئيس صدا و سيما در پايان با «عذرخواهی فراوان» از نمايندگان امضاکننده نامه به خود، ابراز اميدواری کرد تا «با گذشت زمان و مهيا شدن شرايط»، امکان حضور آنها نيز در اين رسانه فراهم باشد.
مهدی مهدوی آزاد، تحليلگر مسائل ايران معتقد است که اين نامه رئيس صدا و سيما وقتی در کنار عملکرد منتقدانه اين رسانه در قبال دولت حسن روحانی در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و سياست داخلی قرار می‌گيرد، نشانه‌ای روشن از رضايت رهبر جمهوری اسلامی از روند فعلی پرونده هسته‌ای ايران است.
آقای مهدوی آزاد به راديو فردا می‌گويد: «از سال ۸۲ تا ۸۴ هنگامی که حسين موسويان، سخنگو و حسن روحانی، مسئول پرونده هسته‌ای ايران بودند هم صدا و سيما پوشش بسيار گسترده‌ای به اخبار تيم مذاکره‌کننده وقت می‌داد اما همينکه با روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد، سياست ايران هم عوض شد، ناگهان همه چيز تغيير کرد.»
با اميد پايان بحران
آقای خامنه‌ای به صراحت نارضايتی خود از تعليق غنی‌سازی اورانيوم توسط ايران در دوران رياست جمهوری محمد خاتمی را علنی کرده بود. او در عين حال در تمام سال‌های دوران رياست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، از ايستادگی او و تيم جديد مذاکره‌کننده هسته‌ای در برابر قدرت‌های جهانی تمجيد می‌کرد.
اما اين ايستادگی برای ايران بسيار پرهزينه بود. نگرانی جامعه جهانی از احتمال ساخت تسليحات هسته‌ای توسط تهران در پوشش يک برنامه اتمی به ظاهر صلح‌آميز و کوتاه نيامدن مقام‌های جمهوری اسلامی از برنامه‌های خود، به بی‌سابقه‌ترين تحريم‌های تاريخ عليه ايران منجر شد.
با روی کار آمدن دولت حسن روحانی و سپرده شدن مسئوليت مذاکرات اتمی به وزارت امور خارجه با وزير جديد (محمدجواد ظريف)، روند کار به سرعت تغيير کرد.
توافق ژنو که در سوم آذر ۹۲ ميان ايران، آمريکا، اتحاديه اروپا، فرانسه، بريتانيا، چين، روسيه و آلمان به دست آمد، پس از ۱۰ سال و لااقل برای شش ماه، اين بحران يک دهه گذشته جهان را رو به حل و فصل برد.
راضی؛ در کل
دولت حسن روحانی می‌گويد که رهبر جمهوری اسلامی از روند مذاکرات آگاهی دارد و از آن حمايت می‌کند.
آقای خامنه‌ای هم اگرچه گفته اميدی به نتيجه مذاکرات ندارد اما تصريح کرده که ايران زير تعهداتش نخواهد زد.
البته همزمان برخی مقام‌های نزديک به او مانند فرمانده کل سپاه و برخی نمايندگان مجلس هم به شدت عليه توافق ژنو موضع‌گيری کرده‌اند.
حتی يک نماينده گفته که رهبر جمهوری اسلامی در جلسه‌ای گفته توافق ژنو را سه بار خوانده و مفاد آن استقلال ايران را نقض می‌کند.
اما به اعتقاد مهدی مهدوی آزاد، متن نامه رئيس صدا و سيما به نمايندگان منتقد مجلس نشان می‌دهد که آقای خامنه‌ای در کل از روند فعلی پرونده هسته‌ای و رفع تحريم‌ها راضی است.

او می‌گوید: «آيا حمايت آقای خامنه‌ای از اين وضعيت هميشه ادامه پيدا می‌کند؟ به نظر من خير. سياست صدا و سيما هم در اين رابطه يکی به نعل و يکی به ميخ زدن است تا هرگاه سياست‌های خامنه‌ای عوض شد اين سازمان هم بتواند تغيير جهت بدهد.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG